Son Makaleler Tarihçe

ELEKTROGİTAR

Tarafından yazılmıştır admin

Elektrogitar, tellerindeki titreşimleri elektrik sinyallerine dönüştüren bir gitardır.

Elektrogitarı kim icat etti?

Elektrogitarın asıl mucitleri, Amerikalı enstrüman yapımcıları Adolph Rickenbacker ve Paul Bigsby’dir.

Elektrogitarın öyküsü

1920’li yıllarda blues ve caz grupları çok popülerdi. Bu gruplardaki gitaristler, trompet gibi enstrümanlarla rekabet edemedikleri için gitarların sesini yükseltecek arayışlar içindeydiler. Kısa bir süre sonra gitaristler, gitarlarına mikrofon tutarak elde edebildikleri yeni seslerle deney yapamaya başladılar. Ayrıca hoparlör ve ses yükseltici (amplifikatör) de kullanıyorlardı.

1935 yılında Adolph Rickenbacker arkasında özel bir mikrofonu bulunan plastik bir gitar yaptı. Bundan yedi yıl sonra Paul Bigsby ilk gerçek elektrogitarın mucidi kabul edildi.

Elektrogitar nasıl çalışır?

Elektrogitarın katı bir gövdesi vardır. Gövdesinde, tellerin altında bir veya birden çok manyetik (ses alıcısı) bulunur. Manyetik, tel sargı içindeki bir mıknatıstır. Gitar çalındığında, manyetikler tellerden gelen titreşimleri elektrik sinyallerine dönüştürür. Elektrik sinyalleri amplifikatör tarafından yükseltilir ve daha sonra hoparlör tarafından sese dönüştürülür.

Gibson gitar şirketi daha sonraki yıllarda dijital elektrogitarı üretti. Dijital gitar daha temiz bir sese sahip olmasının yanı sıra, ses mühendislerinin her telin sesini ayrı ayrı kontrol etmesine izin verir.

Yazar Hakkında

admin

%d blogcu bunu beğendi: