Nedir Son Makaleler

ELEMENTLER VE ÖZELLİKLERİ

Tarafından yazılmıştır admin

Alüminyum, kalsiyum, oksijen, çinko, bakır, kükürt ve demir gibi tüm elementlerin kendilerine özgü belirgin özellikleri vardır. Örneğin kimyanın korkunç ikizleri dediğimizde, aklımıza hemen flor ve klor gelir. Demirin rakibi ise alüminyumdur. Elektrik ve ısı iletkenliğinin kızıl kralı ise bakırdır. İşte bu gibi belirgin özellikleri ön plana çıkararak, sizleri bazı elementlerin karakteristik özelliklerinden kısaca bahsedelim;

Gümüş: Fotoğrafçılığı olanaklı kılan metaldir.

Krom: Pasla savaş halinde olan bir elementtir. En çok pas ve aşınmayı önleme yeteneği ile tanınır.

Azot: Kelime anlamı “cansız” demektir. İsim babası Antoine Lavoisier’dir. Hayvan ve bitki organizmalarının gerekli bir bileşeni olup, tüm proteinlerin yapı taşları olan aminoasitlerin içinde bulunur.

Silisyum: Silisyum bir ametaldir. Yapısı elmasa benzer. Silisyum cam ve çimento sanayiinin temelini oluşturur.

Uranyum: Nükleer enerjinin anahtarıdır. Nükleer reaktörün yakıtını kapsayan kalbi, uranyum çubuklarından oluşur.

Sodyum: Yaşam için vazgeçilmez bir elementtir. Yüzyıllardır insanlar tarafından kullanılır ve bu element doğal olarak hiçbir zaman serbest halde bulunmaz. Diğer elementlerle birleşmiş olarak bol ve yaygın olarak bulunur.

Arsenik: Adının anlamı erkekçe veya güçlüdür. Filizleri ısıtıldığı zaman, sarımsak gibi kokan dumanlar çıkarır. Arsenik, ilâç yapımında kullanılıp deva dağıtırken, zehir olarak kullanılıp can da alabilir.

Civa: Sıvı metal olarak da tanınır. Civa denildiğinde akla ilk gelenler ise, ısı ölçerler barometreler, civa lambalarıdır. Tüm civa bileşenlerinin özellikle su içinde çözünenlerin çok zehirli olduğu unutulmamalıdır. Ancak civa da arsenik gibi tedavi amacı ile deri hastalıklarının iyileştirilmesinde kullanılır.

Antimon: Katı bir elementtir. Mısırlı kadınlar göz makyajlarında bu metalden yararlanmışlardır. Günümüzde kurşunun dayanıklılığını büyük ölçüde artırdığından mermi yapımında, akümülatörlerde önem kazanmıştır. Boya maddesi olarak da kullanılır. Erime noktasının düşük olması, onu sigorta gibi güvenlik aygıtlarında önemli kılmıştır.

Niyobyum ve Tantal: Doğada bu iki metali hemen her zaman bir arada bulabilirsiniz. Bu iki metal ayrılması çok zor bir birlik içindedirler.

Germanyum: Yarı iletken olma özelliği, onu elektronik sanayiinde söz sahibi yapmış ve transistorlar için hammadde olmuştur.

Karbon: Karbonun üçüncü biçimi elmas, bilinen en sert doğal maddedir. Yaklaşık 1000°C’de elmas grafite dönüşür ki, grafit de elementsel karbonun biçimlerinden biridir. Elementsel karbonun diğer bir biçimi de amorf karbonudur ve temelde amorf karbon rastgele düzenlenmiş karbon atomlarından oluşur.

Yazar Hakkında

admin

%d blogcu bunu beğendi: