Bilim Güncel

ELEMENTLER

Tarafından yazılmıştır admin

Bütün elementler en güçlü mikroskoplarla bile görülemeyecek kadar küçük parçacıklardan oluşur. Bu parçacıklara atom denir. Her elementin farklı bir atomu vardır. Bunların çok büyük bir bölümü çok ender görülür. On beş kadar element de yeryüzünde çok boldur. Kimyacılar genellikle elementleri adlarıyla anmaz; kolaylık olsun diye her elemente bir ya da iki harften oluşan bir simge verirler. Simgelerdeki ilk harf her zaman büyük, ikinci harf de her zaman küçük yazılır. Elementleri bir alfabenin harflerine benzetebiliriz. Bütün Türkçe sözcükleri 29 harfle üretiyoruz. Çevremizdeki bütün maddeler de elementlerin değişik oranlarda birleşmesiyle (bir anlamda sözcük oluşturmasıyla) oluşmuştur. Yalnız helyum ve neon elementleri başka elementlerle birleşerek yeni maddeler (bileşikler) oluşturmaz.

Evrenin Bileşimi

Evrende en bol bulunan element hidrojendir (%74). Sonra helyum gelir (%24). Bu iki element Büyük Patlama sırasında oluşmuştur. Onların dışındaki elementlerin büyük bir bölümü yıldızların içinde milyarlarca yılda oluşur. Geri kalan, ağır elementler de büyük kütleli yıldızların süpernova denen korkunç patlamalarla ölmesi sırasında oluşur.

 

 

Yerkabuğundaki Elementler

Dünya’nın en dış katmanına yerkabuğu denir. Yerkabuğundaki maddelerin büyük bir bölümünde yalnızca beş element bulunur. Bunların içinde de başı oksijen çeker. Yerkabuğunda arı ya da bileşik olarak bulunan elementlere mineral denir. Bunların çoğu yerkabuğunun derinliklerinden yüzeye çıkan magmanın soğuyup katılaşmasıyla oluşur.

 

İnsan Bedenindeki Elementler

Bedenimizdeki dokular oksijen, hidrojen, karbon ve azottan oluşur. Dişler ve kemiklerdeyse yoğun olarak kalsiyum vardır. Bu beş element beden ağırlığımızın %98’ini oluşturur. Bakır, demir ve çinko gibi başka elementler yalnızca eser miktarda vardır ama sağlıklı kalmak açısından yaşamsal önemdedirler.

Yazar Hakkında

admin

%d blogcu bunu beğendi: