Yaşam

EN PİS KOKAN YİYECEK SURSTRÖMMİNG

Tarafından yazılmıştır admin

SURSTRÖMMİNG

Surströmming, mayalanmış ringa balığı konservesidir. İsveçlilerin sıklıkla tükettiği bu yiyeceğin kokusu onu denemeye büyük engel.

Dünyanın en kötü kokulu yiyeceği aslında sadece ringa balığı. Ona meşhur kokusunu verense mayalanma süreci. Avlanan balıkların ilk işlem olarak başları kesilip, bağırsakları çıkartılır. Balıkların hızla çürümesini önlemek için 300 lt lik tanklarda tuz oranı yüksek tuzlu suda 2 gün bekletilir. Bu işlem balığı bakterilerden korunmasını sağlar. Aksi taktirde mayalamak mümkün olmaz. Tanktaki kanlı sudan alarak buna balıkların yumuşaması için gerekli enzimler eklenir ve daha küçük boyuttaki varillerde ağzı kapalı şekilde mayalanmaya bırakılır. Variller 12-15 derecede depolanır. Mayalanma süresi 8 haftadır.

Balıklar konserve kutusuna yerleştirildikten sonra içine tuzlu su eklenerek kapatılır. Tuzlu su sayesinde, tuz seven bakteriler kötü kokulu gazlar yayarak balığı mayalar. Kötü kokuyu oluşturan asetik asit, bütirik asit, laktik asit ve propiyonik asitin birleşmesidir. Kutuların içinde biriken yüksek miktarda basınç sonucu 1 ay sonra kutular şişkin bir hal alır.

Surströmming’ in üretimi Batı İsveç’in Baltık kıyılarında yapılmaktadır.

Bu yiyeceği tüketmeden önce dikkat edilmesi gereken tek bir şey vardır. O da konservenin muhakkak açık havada açılması.

Yazar Hakkında

admin

Yorum Yap

%d blogcu bunu beğendi: