Güncel Sağlık

EN SAĞLIKLI 10 SEBZE

Tarafından yazılmıştır admin

Hastalık Kontrol Merkezi; yaklaşık 50 sebze arasından besin değerine göre en sağlıklı ilk 10 sebzeyi 100 üzerinden şu şekilde sıraladı, işte su teresinin 1. olduğu liste;

  • Kara Lahana

 

Besin değeri: 62.49

Özellikle Batı Karadeniz ve Doğu Karadeniz de oldukça fazla tüketilen sebze olan kara lahananın inanılmaz bir kolesterol düşürücü etkisi de vardır. Oldukça faydalı olup, kalsiyum, magnezyum ve potasyum minerallerince oldukça zengindir. Özellikle de buharda pişirildiğinde. Yapılan araştırmalarda; buğulanmış kara lahana, reçeteli kolesterol ilaçlarıyla karşılaştırıldığında, vücudun kolesterol engelleme sürecini ilaca orana %13 daha fazla geliştirmiştir. C vitamini bakımından oldukça zengindir. Hücrelerin korunmasını sağlar ve yaşlanmasını önler. Kansızlığa, kemik erimesine, eklem rahatsızlıklarına, sindirim sistemine oldukça iyi gelmektedir. Ayrıca kanser hastalarına da kara lahana tüketmeleri tavsiye edilmektedir.

  • Roman Marulu

 

Besin değeri: 63.48

Roman marulu, suda çözünebilen B vitamini formunda yüksek seviyede folik asit içerir.

  • Maydanoz

 

Besin değeri: 65.59

Sofralarımızda en çok kullandığımız yeşilliklerden birisi de maydonozdur. Oldukça önemli ve değerli bir besin olur kendileri. Bağışıklık sistemimizi güçlendirir. Lif bakımından zengin olduğu için sindirim sistemini hızlandırır. K vitamini açısından en zengin sebzedir, günlük K vitamini ihtiyacımızı maydanoz tüketerek sağlayabiliriz. Folik asit açısından da zengin bir besin olduğundan kalbiniz için iyi gelecektir. Şeker hastalığına karşı oldukça etkilidir. Detoks etkisiyle karaciğerimizi toksinlerden hızlıca temizler. Maydanoz, yüksek oranda anti-oksidan içermektedir. Maydonoz kanser riskini azaltabilir.

  • Marul

 

Besin değeri: 70.73

Güçlü ve sağlıklı kemikler için gerekli günlük K vitaminin sağlar. Marul, sinir hücrelerini korur ve anti iltihap özelliğine sahip bir yeşilliktir. Bunun yanında antioksidan özelliği bulunan salataların vazgeçilmezi, kilo vermenize yardımcı olur, saç ve cilt güzelliği için de faydalıdır.

 

  • Hindiba

 

Besin değeri: 73.36

Güçlü bir mikro besin maddesidir. Şeker hastalığının zararlı etkilerinden kurtulmayı sağlar. Sindirim sistemini düzenler, kabızlığı giderir. İdrar ve gaz söktürücü özelliği de bulunmaktadır. Safra kesesi taşının büyümesini de önler.

 

 

  • Ispanak

 

Besin değeri: 86.43

Ispanak, zengin bir vitamin deposu, bol miktarda protein ve doymamış yağ içermektedir. Özellikle A vitamini ve demir yönünden oldukça zengindir. 180 gr haşlanmış ıspanak 6.43 mg demir sağlamaktadır. Karaoten-β bakımından da zengin olan nadide besin kaynaklarındandır. İştah azaltıcı etkisinin olduğu İsveç Lund Üniversitesinde yapılan uzun süreli bir çalışma sonrasında gözlemlenmiştir. İçerdiği yüksek miktardaki A vitamini sayesinde birçok hastalığın şifacısı olurken genel anlamda sindirim sistemi için de faydalıdır. Kemik sağlığının korunması, göz sağlığı hatta kan hücrelerinin sağlığına kadar geniş bir fayda reçetesi bulunmaktadır.

  • Pancar yaprağı

 

Besin değeri: 87.08

Yemeklerde, sarmalarda kullandığımız pancar yaprağının mucizevi faydaları pek de bilinmez. Yaprağındaki suyun kan yapıcı özelliği bulunmaktadır. Mide, karaciğer ve bağırsak hastalıklarını önler. İçerisinde bulunan fosfor ve B vitamini sayesinde stresi azaltır. Avrupa da yapılan araştırmalara göre, kanserden, özellikle de lösemi ve veremden koruyup tedavinde yardımcı olduğu kanıtlanmıştır.

 

 

       

  • Pazı

 

Besin değeri: 89.27

A,C ve K vitaminleri bakımından oldukça zengin kusursuz bir kalsiyum deposudur. Kan şekerinin düzenlenmesine yardımcıdır. İştah açıcı özelliği vardır. Kanser engelleyici bir bitkidir. Özellikle de kolon kanseri.

  • Çin lahanası

Besin değeri: 91.99

Yüksek oranda kalsiyum ve demir kaynağıdır. Yüksek miktarda A ve C vitamini içerir. Enfeksiyonlarda vücut direnci için yardımcıdır ve antibiyotik özellik taşımaktadır.

  • Su teresi

 

Besin değeri: 100

Gerdeme olarak da bilinen bu besin yüksek oranda C vitamini içerir. Bu sebeple iyi bir hastalık önleyicidir. Zengin bir mineral, demir ve iyot içeriğine sahiptir. Harika bir antioksidandır. İdrar söktürücü, balgam söktürücü özelliği vardır. Verem, anemi ve egzama için de faydalı olduğu bilinmektedir. Ve ayrıca hiç kalorisi yoktur.

Yazar Hakkında

admin

Yorum Yap

%d blogcu bunu beğendi: