UP Watch

EPİTEL DOKU 

Epitel dokularını oluşturan hücrelere epitel doku denir. Epitel dokuları bağ dokusunun üzerini örteler. Epitel dokuları kan damarı içermezler, beslenmeleri difüzyon ile olur. Görevlerine göre epitel dokular dört gruba ayrılırlar:

  • Örtü epiteli
  • Salgı epiteli
  • Kassel epitel
  • Duyu epiteli

 

KASSEL EPİTEL

Seröz ve müköz karakterdeki bazı bezlerin (anatomik tükrük bezleri, süt bezleri, ter bezleri) korpus glandulalarında, bez epitel hücrelerinin bazal yüzleri ile bazal membran arasında bulunan özel epitel hücreleridir (miyoepitel hücreleri).

Sitoplazmalarında kontraktil filamanlar bulunur. Bunlar, miyoepitel hücrelerinin kasılarak salgılarını boşaltmasını sağlar. Yani görevi; kontraksiyonuyla korpus glandulanın sıkıştırılmasını sağlar. Bu sayede salgı lümene akıtılmış olur.

 

 

 

 

 

 

EPİTEL DOKU ve KASSEL EPİTEL NEDİRhttps://i1.wp.com/bilgikapsulu.com/wp-content/uploads/2018/03/kassel-epitel.jpg?fit=502%2C364https://i2.wp.com/bilgikapsulu.com/wp-content/uploads/2018/03/kassel-epitel.jpg?resize=150%2C150adminBilimNedirSon MakalelerKASSEL EPİTEL,KASSEL EPİTEL görevi,KASSEL EPİTEL hakkında,KASSEL EPİTEL hakkında bilgi,KASSEL EPİTEL işlevi,KASSEL EPİTEL ne,KASSEL EPİTEL ne demek,KASSEL EPİTEL ne işe yarar,KASSEL EPİTEL nedir,KASSEL EPİTEL nerede,KASSEL EPİTEL nerede bulunur,KASSEL EPİTEL özellikleri,miyoepitel hücre,miyoepitel hücre görevi,miyoepitel hücre hakkında,miyoepitel hücre hakkında bilgi,miyoepitel hücre işlevi,miyoepitel hücre ne,miyoepitel hücre ne demek,miyoepitel hücre ne işe yarar,miyoepitel hücre nedir,miyoepitel hücre nerede,miyoepitel hücre nerede bulunur,miyoepitel hücre özellikleriEPİTEL DOKU  Epitel dokularını oluşturan hücrelere epitel doku denir. Epitel dokuları bağ dokusunun üzerini örteler. Epitel dokuları kan damarı içermezler, beslenmeleri difüzyon ile olur. Görevlerine göre epitel dokular dört gruba ayrılırlar: Örtü epiteli Salgı epiteli Kassel epitel Duyu epiteli   KASSEL EPİTEL Seröz ve müköz karakterdeki bazı bezlerin (anatomik tükrük bezleri, süt bezleri,...Bilim Sağlık Yaşam Teknoloji Güncel ve daha fazlası