Güncel Sağlık

ERKEN DOĞUMUN NEDENİ YETERSİZ BESLENME Mİ?

Tarafından yazılmıştır admin

Erken doğum, önemli bir sağlık sorunudur. Böy­le doğumların sayısı giderek artmakta ve %60’ının ne­deni bilinmemektedir. Dolayısıyla erken doğumu biraz ol­sun geciktirebilmek, pek çok insanın uzun dönemli sağlığı ve yaşamı için son derece önemli.

Bu alanda uzun süren verimsiz çalışmalardan sonra, şimdi bir grup Yeni Zelandalı ve Kanadalı tıp araştırmacısı, koyunlarla yaptıkları deneyler sonun­da zamansız doğum ile yetersiz beslenme arasında dikkat çekici bir bağ saptamış görünüyorlar.

Araştırmacılar, bir grup koyunun günlük besini­ni, hamileliğin başlangıcından 60 gün önce kısmış­lar ve bu diyeti hamileliğin ilk 30 günü boyunca da sürdürmüşler. Koyunlarda normal olarak hamilelik süresinin ancak birkaç gün değişmesine karşılık gı­daları azaltılan koyunların, normal gıda alanlara gö­re çok daha kısa sürede kuzuladıkları görülmüş. Cenin gelişiminin son dönemleri ve doğurma için önemli hormonların salgılanmasında da önemli dü­zensizlikler görülmüş. Auckland Üniversitesi’nden (Yeni Zelanda) Frank Bloomfield’a göre, koyun de­neylerinin sonuçlarının insanlar için de geçerli ol­ması halinde anne adaylarının beslenme düzenleri ile ilgili çıkarılacak önemli sonuçlar olabilir. Bloom­field anne karnında 30 haftadan önce doğan be­beklerde beyin hasarı ve öğrenme güçlükleri tehli­kesine dikkat çekiyor.

Yetersiz beslenme ile erken doğum arasındaki genel ilişkiyi belirlemekle birlikte araştırmacılar, er­ken doğumu tetikleyen mekanizmayı tam olarak bilmediklerini söylüyorlar. Hamileliğin ilk 30 günü sonuna kadar ceninin çok az gıda gereksinimi oldu­ğuna işaret eden araştırmacılar, annenin açlığının bebek için gıda yetersizliği anlamına gelmediğini vurguluyorlar. Bloomfield ” Yetersiz beslenen anne­den, bebeğine erken doğması için bir sinyal geliyor olmalı. Bu bir gıda, gıda içindeki bir kimyasal ya da başka bir şey olabilir; bilmiyoruz ” diyor.

Araştırmacılara göre, döllenmeden kısa süre sonra anneden cenine ulaşan bu sinyal, hamileliğin geç dönemlerindeki kortizol ve adrenokortikotro­pin (ACTH) hormonlarının düzeyini belirliyor. Adre­nal bezlerde üretilen kortizol, cenin organlarının gelişmesini sağlıyor ve bebeği rahim dışındaki yaşa­ma hazırlıyor. İncelenen çeşitli hayvan türlerinin hepsinde doğum öncesinde ceninde dolaşan korti­zol düzeylerinde yükselme görülüyor. Buna karşı­lık, döllenme sırasında yetersiz beslenmekte olan koyunlarda hamileliğin sonuna doğru ceninlerde ACTH düzeylerinde yükselme belirlenmiş. Bu koyunların yarısı, erken kuzulamış. Araştırmacılar bu­nun nedeninin, döllenme sırasında annenin yetersiz beslenmesi nedeniyle, kortizol düzeylerinin zama­nından önce yükselmesi olduğunu düşünüyorlar.

 

Kaynak:
Science, 2003/Bilim ve Teknik

 

Yazar Hakkında

admin

%d blogcu bunu beğendi: