Son Makaleler Tarihçe

FERMUAR

Tarafından yazılmıştır admin

Fermuar, iki parça materyali birleştirmek için kullanılan aparattır. Fermuarın iki sıra dişlisi vardır ve kayan bir sürgü yardımıyla açılıp kapanır.

Fermuarı kim icat etti?

Whitcomb Judson birbirine kenetlenen ilk fermuarı 1890’lı yılların başlarında Amerika’da tasarladı. Gideon Sundback ise 1913 yılında modern fermuarı icat etti.

 Fermuarın öyküsü

Whitcomb Judson’ın icadında kaydırma kopçasıyla birleştirilen sıralı çengeller ve ilmekler zinciri vardı ve mucidi buna kopça kilidi adını vermişti fakat ürün çok popüler değildi.

1913 yılında, Amerika’da çalışan bir İsveçli olan Gideon Sundback, Judson’ın fikrini uyarlayarak daha küçük ve daha hafif kancasız fermuar adını verdiği ürünü yaptı. 1917 yılında, Amerikan ordusu uçuş tulumlarında bu ürünü kullanmaya başlayınca icat da bir anda popülerlik kazandı.

Fermuar nasıl çalışır?

Modern fermuar, güçlü bir kumaş banda kenetlenmiş bir dizi dişe sahiptir. Bu diş zinciri diğer banttaki diş zincirine kenetlenir. Kaymayı sağlayan sürgü ise dişleri birleştirir ve ayırır.

Fermuardaki her dişin bir yüzünde çıkıntı diğer yüzünde ise bir oyuk vardır. Kaydırma sürgüsü bu iki parçayı bir araya getirdiğinde karşıt yüzeylerdeki çıkıntı ve oyuk birbirine kenetlenir. Çıkıntılar, boşluklara sığamayacak kadar büyük olduğundan dişler birbirinden ayrılmaz.

YKK, dünyanın en büyük fermuar üreticisidir. Firma her gün 3000 km uzunluğunda fermuar üretmektedir. Doktorlar bile yaraları kapatmak için bir tür fermuar sistemi kullanırlar.

Yazar Hakkında

admin

%d blogcu bunu beğendi: