UP Watch

 Pinus pinea L. (Pinaceae)

Fıstıkçamı en geniş coğrafi yayılışını Anadolu’da yapar. Özellikle Batı Anadolu’da, Bergama yakınında (Kozak Yaylası), Aydın, Muğla dolaylarında ormanlar kurar. Antalya Manavgat sahillerinde, Gemlik Körfezi kıyılarında, Maraş’ta ve Çoruh vadisinde ve Trabzon Kalenema deresinde lokal olarak yayılır.

25 m’ye kadar boylanabilen, düzgün gövdeli, şemsiye görünümünde geniş ve yuvarlak tepelidir. Kabuk önceleri düzgün, sonra yarılmış durumda, kırmızımsı boz esmer renktedir. Odunundan çok halk arasında çam fıstığı diye adlandırılan yağlı tohumundan faydalanılır. Aynı zamanda değerli bir süs ağacıdır. Kök sistemi kuvvetlidir. Elverişli topraklarda derine giden kazık kök yapar.

Fıstıkçamı odunu çivi ve vida tutma kabiliyetinin yüksek olması ve kolay işlenmesi nedeniyle yapı kerestesi olarak kullanılır.

FISTIK ÇAMI  Pinus pinea L. (Pinaceae)https://i2.wp.com/bilgikapsulu.com/wp-content/uploads/2018/01/Adsız.jpg?fit=728%2C523https://i1.wp.com/bilgikapsulu.com/wp-content/uploads/2018/01/Adsız.jpg?resize=150%2C150adminSon MakalelerYaşamfıstık çamı ekim zamanı,fıstık çamı en çok nerede yayılım gösteriri,fıstık çamı nedir,fıstık çamı nerede yetişir,fıstık çamı özellikleri,fıstık çamının fiziksel özellikleri,fıstık çamının kök yapısı,fıstık çamının kullanım alanları,fıstık çamının özellikleri Pinus pinea L. (Pinaceae) Fıstıkçamı en geniş coğrafi yayılışını Anadolu’da yapar. Özellikle Batı Anadolu’da, Bergama yakınında (Kozak Yaylası), Aydın, Muğla dolaylarında ormanlar kurar. Antalya Manavgat sahillerinde, Gemlik Körfezi kıyılarında, Maraş’ta ve Çoruh vadisinde ve Trabzon Kalenema deresinde lokal olarak yayılır. 25 m’ye kadar boylanabilen, düzgün gövdeli, şemsiye görünümünde geniş ve...Bilim Sağlık Yaşam Teknoloji Güncel ve daha fazlası