Bilim Sağlık

FOSFOLİPİTLER

Tarafından yazılmıştır admin

Fosfolipitler, bir veya iki yağ asidi, bir alkol grubu ve negatif yüklü fosfat grubunun oluşturduğu yapıdır. Çift tabakalı bir yapıdır. Fosfolipitlerin fosfat grubu ve polar baş bölgesi hidrofilik özellik (suya çekilim) gösterirken, yağ asit grubu ve kuyruk bölgesi hidrofobik özellik (su itici) gösterir. Bu da hücre zarının sulu olan hem iç hem dış ortamda bulunabilmesini ve işlevlerini yerine getirmesini kolaylaştırır.

Hücre zarında bulunan lipitler ağırlıklı olarak fosfolipit denilen yapılardan oluşur. Fosfolipitleri omurgalarına göre iki temel gruba ayırabiliriz: Gliserofosfolipitler ve Sfingofosfolipitler. Gliserofosfolipitlerde omurgayı gliserol adı verilen bileşik oluştururken, Sfingofosfolipitlerde omurgayı sfingozin oluşturur.

Hücre zarındaki Gliserofosfolipitler:

  • Fosfatidilkolin
  • Fosfatidilserin
  • Fosfatidilinozitol
  • Fosfatidilentanolamin
  • Fosfatidilgliserol

Sfingofosfolipitler özellikle sinir hücrelerini çevreleyen miyelin tabakada bol miktarda bulunur. Sfingomiyelin adlı fosfolipit, miyelin tabakada sinir lifleri için ideal bir yalıtım sağlayarak sinyal iletimini hayli kolaylaştırır ve sinyal kaybını en aza indirir.

Zarın iç ve dış tabakasında fosfolipitlerin yerleşimi farklılık gösterir. Örneğin fosfatidilkolin ve sfingomiyelin genellikle zarın dış yüzeyinde bulunurken, fosfatidilserin ve fosfatidiletanolamin iç yüzeyinde bulunur.

 

Yazar Hakkında

admin

%d blogcu bunu beğendi: