Son Makaleler Tarihçe

FOTOĞRAF MAKİNESİ

Tarafından yazılmıştır admin

Fotoğraf makinesi, fotoğraf çekmede kullanılan bir cihazdır. Bazılarında film kullanılır, bazılarında da fotoğraflar dijital dosyalarda depolanır. Bunlar bilgisayarda da görüntülenebilir.

Fotoğraf makinesini kim icat etti?

1822 yılında Fransız Joseph Niepce, mücevher kutusundan ilk basit fotoğraf makinesini ve lensi icat etti.

Fotoğraf makinesinin öyküsü

William Talbot

Joseph Niepce’nin fotoğraf makinesi ilk kalıcı fotoğrafı veya ışık kaydını 1822 yılında gerçekleştirdi. Bu fotoğraf, katran kaplı ince bir metal plakanın üzerine çekilmişti ve çekim sekiz saat sürmüştü. 1835 yılında William Talbot, günümüzde kullanılan yöntemle kalıcı ilk fotoğrafı çekti. George Eastman ise 1889 yılında fotoğraf filmini icat etti.Bir sonraki önemli gelişme 1924 yılında Alman mekanikçi Oskar Bernac’in küçük, elle taşınabilen fotoğraf makinesini icat etmesi oldu. Fotoğraf makinelerinde kullanılan renkli film 1935 yılında piyasaya sürüldü.

 

 Klasik fotoğraf makinesi nasıl çalışır?

Fotoğraf makinesi ışığın sadece öndeki lensten girebildiği bir kutudur. Lensin arkasında bir perde kullanılır. Perde, hızla açılıp kapanarak ışığın içeri girmesini ve film üzerinde bir görüntü oluşturmasını sağlar. Filmdeki kimyasallar ışıkla tepkimeye girerek renk değiştirir. Film sarıcı, bir sonraki fotoğraf için yeni bir film parçasını ileri sarar. Fotoğraf filmi, ışıkla daha fazla tepkimeye girip fotoğrafların zarar görmemesi için karanlık bir yerde banyo edilir.

İlk profesyonel dijital fotoğraf makinesi sistemi Kodak tarafından 1991 yılında piyasaya sürülmüştür.

Yazar Hakkında

admin

%d blogcu bunu beğendi: