Son Makaleler Tarihçe

FOTOKOPİ MAKİNESİ

Tarafından yazılmıştır admin

Fotokopi makinesi, bir belgenin, çizimin veya sayfanın kopyasını üretmek için ışığı kullanan bir makinedir.

Fotokopi makinesini kim icat etti?

Chester F. Carlson

Fotokopi makinesini 1938 yılında Amerikalı büro çalışanı Chester F. Carlson icat etmiştir.

Fotokopi makinesinin öyküsü

Chester F. Carlson, bir patent bürosunda çalışıyordu ve sık sık resimlerin veya belgelerin kopyasını çıkarmak zorunda kalıyordu. Carlson, resim veya belgelerin fotoğrafını çekmekten daha hızlı bir yöntem olması gerektiğini düşündü. Deneylere başladı ve 1938 yılında kuru teksir (kserografi) olarak adlandırdığı yöntemi icat etti ancak bu yöntemi geliştirecek hiç kimseyi bulamadı.

On yıl sonra, Haloid adlı küçük bir fotoğraf kağıdı üreticisi kserografi yöntemi üzerinde çalışmaya başladı. Bu şirketin günümüzdeki adı Xerox’tur. Xerox büro tipi ilk fotokopi makinesini 1959 yılında üretti.

Fotokopi makinesi nasıl çalışır?

Fotokopi makinelerinin beş temel parçası vardır: pencere, parlak bir ışık kaynağı, toner kartuşu, iyice cilalanmış tambur ve fırınlama ünitesi. Fotokopisi çekilecek belge camın üzerine yerleştirilir. Belge üzerinde parlak bir ışık yanar. Statik elektriğin toneri çektiği tambura ışık yansır, bu yansıma fotokopi kağıdına transfer edilir ve ısı kullanılarak sayfaya geçirilir. En sonunda da kopyanın kendisi makineden dışarı çıkar.

Yazar Hakkında

admin

%d blogcu bunu beğendi: