Son Makaleler Tarihçe

FRİG UYGARLIĞI

Tarafından yazılmıştır admin

SOSYO EKONOMİ YAPI

Bölgenin orman yönünden zenginliği Frigler’in marangozluk ve mo­bilyacılıkta ileri gitmelerini sağlamıştır. Frig döneminden günümüze kadar gelen büyük mezar anıtları tümülüslerde bulunan ahşap işçiliğinin geliş­mişliğini göstermektedir. Gordion’da bu mezarlardan çıkarılan masa, is­kemle ve paravan parçası uzmanlar tarafından restore edilerek Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde sergilenmektedir. Mobilya üzerindeki desenler Ereğli İvriz kabartmasındaki kral Warpalawaş’ın giysisindeki be­zemelere benzemektedir. Bu dönemde benzer kumaşların Frigler tarafından da yapıldığı sanılmaktadır.

Friglerden günümüze çok sayıda fildişi eser kalmıştır. Bu eserlerin daha çok Kuzey Suriye’den geldiği, ya da bu sanatın Suriye etkisinde geliş­tiği düşünülmektedir.

Maden işçiliğinde Frigler oldukça gelişmiş bir düzeye ulaşımışlardı. Bronzdan yapılmış fibulalar (çengelli iğneler) dönemin maden işçiliğine damgasını vurmuştu. Frig teknolojisinin buluşu olan bu iğneler Mezopo­tamya’dan İtalya’ya kadar geniş bir coğrafyaya yayılmıştı. İvriz Kaya Kabartması’ndaki kral Warpalawaş’ın yakasındaki iğnenin Frig Kralı Midas’ın armağanı olduğu ileri sürülmüştür. Bu döneme ait hamam tasları, bronz kazanlar ve kemerlerin İonya’da taklitleri yapılmaktaydı. Özellikle bu dönem göbekli hamam tasları ve makara kulplu kaseler dikkat çekici güzelliktedirler.

SANAT

Frig mimarisinde Batı kökenli olduğu öne sürülen megaron planlı yapılar dikkati çekmektedir.

Frigler dokumacılıkta oldukça ileri gitmiştir. Onlara ait tekstil parçaları günümüze kadar kalabilmiştir. Bugün Batı dillerinde halı için kullanılan tapates sözcüğü Frigce’dir.

Frigler Hint-Avrupalı olmakla birlikte kısa sürede Anadolu kültürü içinde eriyerek anadolulaşmışlardı. Frig kültüründe yerli Anadolu, Geç Hitit kültürü ve Avrupa kültürlerinin etkileri görülür.

Ölü Gömme Adetleri ve Mezar Anıtları: Frigler ölülerini toprağa dikdörtgen şeklinde kazılmış kimi zaman ahşapla kaplı çukurlara gömmekteydiler. Soylularının ölüleri ise tümülüs adı verilen büyük tepe şeklinde toprakla örtülü oda mezarlara ya da kayalara oyulmuş oda mezarlara gömülmüşlerdir.

Frig tümülüsleri en çok başkent Gordion ve çevresinde yayılmıştır. Gordion’da Midas’a ait olduğu sanılan Büyük Tümülüs’ün 300 m. genişliği ve 53 m. yüksekliği bulunmaktadır. Dentrokronolojiye göre M.Ö. 718 yılında kesilen keresteden yapılan bir odadan oluşmuştu. Ahşap odanın dışarıya açılan bir kapısı yoktur. Odanın yüzeyi renkli kumaşlar ve boyalı resimlerle kaplıydı. Semerdam şeklinde bir çatısı bulunan bu mezarların üstü çakıl, çamur ve toprakla örtülüyordu.

Eskiçağ Uygarlıkları

Yazar Hakkında

admin

%d blogcu bunu beğendi: