UP Watch

Frizbi, plastikten yapılmış, uçan daire şeklinde bir oyuncaktır.

Frizbiyi kim icat etti?

Amerikalı Walter Morrison, Frizbi’nin mucidi kabul edilir.

Frizbinin tarihçesi 

Frizbi, uçan pasta tabağından esinlenilerek tasarlanmıştır. Amerika’daki Yale Üniversitesinin öğrencileri, yerel Frisbie Pie Company adlı şirketin pastalarını yemeyi seviyor, aynı zamanda, boş pasta tabaklarını birbirlerine atmaktan da hoşlanıyorlardı. Walter Morrison, ilk uçan plastik daireyi 1947 yılında plastik bir bloktan oyarak yaptı. 1951 yılında bunu “Pluto Platter” (Plüton Tabağı) diye adlandırarak piyasaya sürdü.

Wham-O oyuncak şirketinin kurucularından biri olan Spud Melin, Morrison’ın uçan diskini ilk kez 1955 yılında, Yale Üniversitesindeki öğrenciler birbirlerine savururken gördü. Frizbi oynayanlar, seyircileri uyarmak için “Frisbie!” diye bağırıyorlardı. Wham-O, iki yıl sonra bu oyuncağın haklarını satın aldı ve ona yeni bir isim verdi: Frisbee®. Wham-O, pasta şirketiyle hukuki sorun yaşamamak için sözcüğün harflerinde değişiklik yapmayı tercih etmişti.

Frizbi nasıl uçar?

Frizbiyi fırlattığınızda, ön tarafının ucu hafifçe yukarı doğru eğilir. Frizbinin alt tarafı havayı aşağı doğru iterken frizbiye çarpan hava yukarı doğru çıkar. Frizbinin şekli de uçmasına yardımcı olur. Frizbinin üstünden geçen hava, alttan geçen havadan daha hızlı yol alır. Frizbiyi havalandıran işte budur. Frizbi, en iyi performansı dönerek uçtuğunda sergiler. Dönerek yol alması, havanın içinden geçerken aynı açıda uçmasına olanak sağlar.

Frizbiyi en uzağa fırlatma rekoru 250 metredir.

FRİZBİ SPORU NEDİR, NASIL UÇAR, İLK FRİZBİ https://i2.wp.com/bilgikapsulu.com/wp-content/uploads/2018/03/frizbiyi-kim-buldu-icat-etti-frizbi-nasıl-uçar-ilk-frizbi.jpg?fit=519%2C269https://i0.wp.com/bilgikapsulu.com/wp-content/uploads/2018/03/frizbiyi-kim-buldu-icat-etti-frizbi-nasıl-uçar-ilk-frizbi.jpg?resize=150%2C150adminNedirSon MakalelerTarihçeFrizbi nasıl havalanır,frizbi nasıl oynanır,Frizbi nasıl uçar,frizbi nasıl yapılır,frizbi nasıl yazılır,frizbi ne demek,frizbi ne demektir,frizbi oyunu,frizbiyi kim buldu,frizbiyi kim icat etti,ilk frizbi,Spud Melin kimdir frizbi,Walter Morrison kimdir frizzbiFrizbi, plastikten yapılmış, uçan daire şeklinde bir oyuncaktır. Frizbiyi kim icat etti? Amerikalı Walter Morrison, Frizbi’nin mucidi kabul edilir. Frizbinin tarihçesi  Frizbi, uçan pasta tabağından esinlenilerek tasarlanmıştır. Amerika'daki Yale Üniversitesinin öğrencileri, yerel Frisbie Pie Company adlı şirketin pastalarını yemeyi seviyor, aynı zamanda, boş pasta tabaklarını birbirlerine atmaktan da hoşlanıyorlardı. Walter Morrison, ilk uçan...Bilim Sağlık Yaşam Teknoloji Güncel ve daha fazlası