Yaşam

Gezilmesi Gereken Doğa Harikaları (Marmara Bölgesi)

Tarafından yazılmıştır admin

MERİÇ DELTASI  (EDİRNE, ENEZ)

Meriç Deltası, Avrupa, Afrika ve Ortadoğu arasında göç eden çok sayıda göçmen kuş için önemli bir dinlenme alanıdır. Ilıman iklimi nedeniyle Avrupa’nın birçok su kuşu da kış aylarını burada geçirmektedir. Kış mevsiminde nehir boyundaki taşkın alanlarında deltanın sembolü kuğular görülür; Gala (Çeltik) Gölü’nde ise kaz ve ördeklere rastlanır. Meriç Deltası’nın Gala Gölü, Pamuklu Gölü ve Koyuntepe Sazlıkları’nı kapsayan 6 bin 9 hektarlık bölümü 2005’te milli park ilan edilmiştir. Kıyıdaki Dalyan Gölü ve Enez’in 10 kilometre kuzeydoğusundaki Gala Gölü’ne kolayca ulaşılabilmektedir. Göldeki balıkçılarla anlaşıp tekne gezisi de yapılabilinir. Enez’in hemen kıyısındaki Ainos Antik Kenti de görkemli kalıntılarıyla kesinlikle gezilmelidir.

KEMİKLİ BURNU  (ÇANAKKALE, GELİBOLU)

Saros Körfezi’nin güne ucundaki Büyük ve Küçük Kemikli burunları arasındaki Suvla Koyu güzel kumullarla kaplıdır. Gelibolu Eceabat arasında yol Gelibolu Tarihi Milli Parkı’na dönüyor. Yol üzerindeki Büyükanafartalar köyünden Büyük Kemikli Burnu’na ulaşılıyor. Burunda bakteri etkisiyle değişime uğrayan kumtaşları yükselmektedir. Bu doğal oluşumlar jeolojik miras alanı adayı kabul ediliyor. Burundan deniz fenerine kolayca ulaşım sağlayan bir yol mevcut. Burası aynı zamanda bir balıkçı limanı. Büyük Kemikli Burnu’ndan Saros Körfezi’ne doğru kayalıklar üzerinden yapılan yolculuk muhteşem doğa manzaraları sunuyor. Alanda ayrıca kuşlar için önem taşıyan Tuzla Gölü bulunmaktadır.

KAZ DAĞLARI  (ÇANAKKALE, BALIKESİR)

Avrupa, Sibirya ve Akdeniz bitki coğrafyalarının kesiştiği Kaz Dağları, çok sayıda nadir bitki türüne ev sahipliği yapmaktadır. Homeros’un “Bin pınarlı İda” dediği Kaz Dağları’nda sayısız pınar ve otuza yakın akarsu bulunmaktadır. Dağın Balıkesir’de kalan güney yüzü 1993’te Milli Park ilan edilmiştir. Burada eşsiz doğal güzelliklerin yanı sıra Antandros da ziyaret edilebilir. Kaz Dağları’nın kuzey yüzü ise Çanakkale’nin Bayramiç ilçesindedir. Edremit Körfezi’ne hakim Sarıkız Tepesi’ne Zeytinli beldesinden, Şahin Dere Kanyonu’na ise Avcılar köyünden araçla ulaşılabilir.

MANYAS GÖLÜ  (BALIKESİR)

Burası Türkiye’nin “kuş cenneti” olarak tanınan ilk sulak alandır. Kuşcenneti Milli Parkı’na kuş zenginliği ve başarılı koruma uygulaması nedeniyle 1975’te Avrupa Konseyince A sınıfı Avru­pa Diploması verilmiştir. Sulak alanda kaşıkçıdan balıkçıla, saz bülbülünden pelikana, kuğudan kaza kadar kuluçka yapan, kışlayan ve göç sıra­sında uğrayan 200’den fazla kuş türü görülmektedir. Gölün kuzeydoğusundaki Kuş cen­neti köyünün yakınında kuş gözlem kulesinin de bulun­duğu bir ziyaretçi merkezi bulunmaktadır. Gölde tekne kiralayarak belli bir mesafeye kadar gezilebiliyor. Mart – Temmuz arası ve Eylül – Ekim ayları kuş gözlemi için en uygun zamanlar. Manyas Gölü nün güney kıyılarında derelerin oluşturduğu deltalar da kesinlikle görülmeye değer.

İĞNEADA LONGOZLARI  (KIRKLARELİ)

Kırklareli’nin İğneada beldesi longozları, tatlı ve tuzlu gölleri, kıyı kumulları ve subasar ormanlarıyla benzersizdir. Istranca (Yıldız) Dağlarından gelen dereler deniz seviyesindeki düz­ lüklere indiğinde sakinleşip longozları oluşturur. Mert, Saka ve Erikli göllerini de içine alan 3 bin 155 hektarlık alan 2007’de İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı ilan edilmiştir. Subasar ormanları yaz başında kısmen kurur ve orman tabanı çiçekler ve su bitkileriyle kaplanır. Bu yemyeşil tabloya çok sayıda kelebek ve kızböceği de eşlik eder. Longozlar kumsalın hemen dibinde uzanmaktadır.

KOCAÇAY DELTASI  (BURSA)

Kocaçay Deltası’ndaki Dal­yan, Poyraz ve Arapçiftliği gölleri kuşlar için zengin barınma ve beslenme im­kânı sağlamaktadır. Delta ayrıca göl, bataklık, sazlık, çayırlık, orman gibi farklı ortamları bir araya getirmekte; alandaki sukuşu sayısı 45 bine kadar yükselebilmektedir. Deltanın subasar ormanları ise nadir görülebilecek peyzaj güzellikleri sergilemekte. Suların yükseldiği dönem­de balıkçılar kayıklarıyla ormanların derinliklerine doğru açılırlar. Açık su alanlarının nilüferlerin süslediği sulak alanın bataklık bölümlerinde de nadir bitki türleri bulunmaktadır. De­nize yakın kısımda ise geniş kumullar uzanır. Bursa Karacabey’e bağlı Yeniköy, Kocaçay’ın ağzına oldukça yakın ve konaklama imkanı sağlamaktadır. Yeniköy’e Karaca­bey ilçesinden minibüslerle ulaşılabilmektedir.

ULUBAT GÖLÜ  (BURSA)

Göl hem önemli bir kuş barınağı, hem de arkeolojik bir hazinedir. Ulubat Gölü, dünyada sadece 19 üyesi bulunan “Yaşayan Göller Projesi”ne dahildir. Ulubat irili ufaklı birçok adacıkla sukuşlarının kışlama alanı durumundadır. Göl ziyareti için giriş, kıyıdaki Akçalar beldesinden; buradan Fadıllı, Onaç ve Dorak köyleri de gezilebilir. Ulubat Gölü’nün kuzeydoğusundaki Gölyazı da uğranması gereken şirin bir belde. “Leylek köyü” olarak da bilinen Eskikaraağaç’ta Ulubat Bilgi-Belge ve Ziyaretçi Merkezi, kuş gözlem noktaları bulunmaktadır. Her yılın Mayıs ayında, Eskikaraağaç’ta “Leylek Festivali” düzenlenmektedir. Uluabat köyünün yakınlarında da nilüfer çiçeği tarlaları ve çeşitli kuş türlerine ait koloniler gözlemlenebilir.

ULUDAĞ  (BURSA)

Kayak merkezi olarak ünle­nen Uludağ sessiz ormanlar, buzul goller, zengin bitki ve hayvan varlığı gibi az bilinen hazinelere de sahiptir. Uludağ Milli Parkı uygun yürüyüş rotaları ve kamp alanlarıyla doğa gezginleri için cazip bir seçenektir. Saitabat Şelalesi, Baraklı Göleti, geyik üretme istasyonu önemli ziyaret noktalarından bazıları. Yaz aylarında yürüyerek yapılabilen zirve çıkışı sırasında, bu bölgedeki buzul göllerin benzersiz manzarasına da tanıklık edilir. Nadir kelebek türleri ise dağın bir diğer doğal zenginliği. Uludağ’da yaban yaşamı gözlemek için en uygun zaman Mayıs ve Kasım ayları arasıdır.

SAKARYA DELTASI  (SAKARYA)

Karasu ilçesi, Sakarya Deltası yakınındaki en büyük yerle­şim yeridir. Deltanın doğusundaki Karasu ile batısındaki Dikili arasındaki geniş kumsalda “harım” adıyla bilinen, kum­ların içinde yer alan küçük göller bulunmaktadır. Bu göller yaz başında nilüfer ve su bit­kileriyle kaplanır ve muhte­şem bir manzara oluşturur. Sakarya Nehri, Karadeniz’e İhsaniye köyü yakınında dökülür, burada balıkçı barınağı ve balık lokantaları bulunmaktadır. Birinci derece sit alanı Acarlar Gölü, bir dereyle Sakarya Nehri’ne açılmakta; Acarlar ayrıca kayıkla su içindeki ormanları gezme imkanı sağlamaktadır. Karasu’dan Adapazarı’na gidilirken Akgöl’ e sapılabilir. Bu göl lezzetli bir tatlı su balığı olan “Koklama” ile ünlüdür. Taş kısığı ve Poyrazlar‘da piknik ve doğa yürüyüşleri yapılabilir.

 

KAYNAK : Atlas Harita Kitaplığı, 2008
HARİTA KAYNAK : http://www.deretepe.net/faydali-bilgiler/gezginler-icin-turkiye-haritalari/

Yazar Hakkında

admin

%d blogcu bunu beğendi: