Nedir Son Makaleler

GÖKNAR

Tarafından yazılmıştır admin

Abies sp. (Pinaceae)

Ülkemizde 4 türü vardır.

Abies nordmannktna Link. (Doğu Karadeniz Göknarı)

Abies bommülleriana Mattf. (Uludağ Göknarı)

Abies equitrojani Aschers. et Sint (Kazdağı Göknarı)

Abies cilicicaCart. (Toros Göknarı)

Doğu Karadeniz Göknarı; doğudan başlamak üzere Doğu Karadeniz Bölgesinde batıya doğru Kızılırmağa kadar olan yerlerde bulunmaktadır. Uludağ Göknarı yurdumuza özel bir ağaç türüdür. Kuzey Anadolu’da Kızılırmak vadisinden başlayarak batı yönünde Uludağ’a kadar yayılış gösterir. Kazdağı Göknarı endemik bir türümüzdür. Çanakkale, Balıkesir ve Bursa arşındaki alanda yayılış gösterir. Asıl yayılışını Kazdağlan ve Çataldağ’da yapar. Bu sahalarda birbiriyle bağlantısı olmayan 6 ayrı alanda bulunur. Toros Göknarı Güney Anadolu Toros dağları, anti- Toroslar, Amanos Dağlarında yayılır.

Uzun, düzgün ve dolgun gövde yapar Sivri tepe oluşturur. Kazık kök sistemine sahiptir. Bununla birlikte yan köklerin bir bölümü sığ olarak yayma yeteneğindedir. Gölgeye dayanıldı bir ağaçtır. Nemli ve serin ildim bölgelerinde derin havadar nemli topraklarda iyi yetişir. Sığ topraklarda fırtına zararları görülür.

Göknar özellikle mobilya, lambri, pervaz, kaplama levhası üretiminde ve inşaat sektöründe yapı malzemesi olarak kullanılır. Ayrıca, kutu, kafes ambalajı, sandık, fıçı, oyuncak. v.b, yapımında tercih edilir.

Yazar Hakkında

admin

%d blogcu bunu beğendi: