Güncel Sağlık

GRAVES HASTALIĞI (ZEHİRLİ GUATR)

Tarafından yazılmıştır admin

Graves Hastalığı Nedir?

Boynun ön tarafında, gırtlağın (larinks) hemen önünde bulunan tiroid, yaklaşık 15-­25 gram ağırlığında olan bir iç salgı bezi. Guatr hastalıkları, tiroid bezinin çalışmasın­daki bozulma sonucu ortaya çıkıyor. Bu hastalıklar arasında en tehlikeli olanlardan birisi de, halk arasında zehirli guatr olarak bilinen Graves hastalığı. Bu hastalıkta, tiro­id bezi aşırı miktarda tiroid hormonu salgı­lıyor. Kandaki yüksek tiroid seviyesi çeşitli şikayetlere yol açıyor.

Belirtileri

Aşırı sinirlilik, fazla iştaha rağmen kilo kaybı, aşırı terleme, el­lerde titreme, kaslarda güçsüzlük, sık dışkılama, sık idrara çıkma, adet düzensizliği, kı­sırlık, çarpıntı ve gözlerde eksoftalmi (gözlerin dışa fırlaması ve gözkapaklarının kapanamaması) Graves hastalığının belirtileri arasındadır.

Tanı ve Tedavisi

Muayenede tiroid bezi simetrik olarak, hafif yada orta derecede büyük olarak ele geliyor. Kanda yüksek T3 ve T4 dü­zeyleri Graves hastalığının önemli bulguları olarak kabul ediliyor. Teşhiste diğer yar­dımcı tetkikler ise tiroid sintigrafisi ve ultrasonografisi. Graves hastalığının tedavisinde, tiroid hormonlarının seviyesini düşüren antitiroid ilaçlar, radyoaktif iyot tedavisi veya cerrahi yöntem uygulanıyor. Radyoaktif iyot ağız yoluyla alındıktan sonra mide ve bağır­sak sisteminden emilerek, tiroid hücreleri tarafından tutuluyor. Tiroid bezinde tutulan radyoaktivite, hücrelerin işlevini engelleye­rek büyüme yeteneklerini köreltiyor. Vücut­taki diğer organların iyotu yakalama yete­neği olmadığı için, bunlar radyoaktiviteden etkilenip zarar görmüyor. İlaç veya radyo­aktif iyot tedavisine cevap vermeyen hasta­larda cerrahi yöntem uygulanıyor.

 

Kaynak:
Bilim ve Teknik/ Doç. Dr. Ferda Şenel

Yazar Hakkında

admin

%d blogcu bunu beğendi: