Güncel Sağlık

GUATR

Tarafından yazılmıştır admin

Boynun ön kısmında, nefes borusunun hemen önünde bulunan tiroid bezinin büyümesine guatr hastalığı denir.

Tiroid bezi, metabolizma için oldukça önemli olan T3 ve T4 denilen hormonları üretir. Bu hormonlar beyinde bulunan hipofiz bezinden salgılanan TSH adlı diğer bir hormonun kontrolündedir. Guatr hastalığının, özellikle Karadeniz bölgesinde en önemli sebeplerinden birisi iyot eksikliğidir. T3 ve T4 hormonlarının sentezi için gerekli olan iyot yeterince alınamayınca bu hormonlar sentezlenemez. Kanda tiroid hormonlarının seviyesinin düşmesine bağlı olarak hipofiz bezinden TSH salgılanır. TSH’ın aşırı üretilmesi de tiroid bezini aşırı uyarıp büyümesine yol açar.

Guatr Hastalığı Çeşitleri

İyot eksikliğinin yanı sıra bazı mikroplar ve kimyasal maddeler de tiroid bezinin büyümesine yol açabilir. Tiroid bezinin büyümesi muayene ya da ultrasonla anlaşılabilir. Bu büyüme yaygın olarak tüm tiroid bezini etkileyebildiği gibi, yer yer nodüller oluşturacak şekilde de olabilir. Nodül içeren guatr hastalığına “nodüler guatr” denir. Bazı nodüller, özellikle tek olanlar kanser riski taşıdığı için bunlar ultrason ve sintigrafi gibi tetkiklerle incelenir. Bu tetkiklerin sonucuna göre biyopsi yapılması gerekebilir. Tiroid bezinin büyümesine rağmen çalışmasında sorun yoksa buna “basit guatr” denilir. Bu tür guatr hastalığı hiçbir şikâyete yol açmayacağı gibi, nefes borusuna baskı yaparak nefes alma ya da ses kısıklığı gibi sorunlara da yol açabilir. Buna ek olarak yemek borusu üzerine yaptığı baskı nedeniyle yutma güçlüğüne neden olabilir. Büyüdüğü gözle görülmeyen ancak aşırı çalışan tiroid bezine ise halk arasında “iç guatr” denilir.

Guatr Yan Etkileri

Bu hormonların aşırı üretilmeleri durumunda zayıflama, sıcaktan rahatsız olma, terleme, ellerde titreme ve aşırı sinirlilik gibi belirtiler görülür. Guatr hastalığının diğer belirtileri arasında seyrek adet görme, gözlerin dışarı doğru çıkması, çift görme ve kalp hızının artması (taşikardi) bulunur. Guatr hastalığının tedavisinde levotiroksin denilen ilaç verilebilir. Bu ilaç TSH hormonunu baskı alt›na alarak tiroid bezinin küçülmesini sağlar. İlaç tedavisinin yeterli olmadığı durumlarda ameliyatla bezin bir kısmı çıkartılıyor.

Tüm tedavi yöntemlerine rağmen en önemli ilk basamak hastalığın önlenmesidir. Tüketilen gıdalarda yeterince iyot bulunması hastalıktan korunmada oldukça önemli bir etkendir.

Yazar Hakkında

admin

%d blogcu bunu beğendi: