Kim Kimdir Son Makaleler Tarihçe

GÜNEŞ KREMİ NE İŞE YARAR

Tarafından yazılmıştır admin

Güneş kremi, Güneş’in zararlı zararlı ışınlarından korunmak için vücuda sürülen krem veya losyondur.

Güneş kremini kim icat etti?

İlk güneş kremi Fransa’da Eugene Schueller tarafından bulunmuştur.

Güneş kreminin tarihçesi

1930’lu yılların başlarında Güney Avustralyalı kimyager Milton Blake güneş yanığı kremi üretmek için deneyler yapıyor fakat başarılı olamıyordu. Eugene Schueller, güneş kremini icat eden L’Oreal şirketinin kurucusuydu. 1940’lı yılların başlarında Amerika, Miami’den Dr. Benjamin Green, İkinci Dünya Savaşı’nda cephedeki askerleri korumak için bir güneş kremi geliştirdi. Sonrasında farklı formüllerle deneyler yapmaya başladı ve 1944 yılında Coppertone bronzlaşma kremini keşfetti.

Güneş kremi nasıl korur?

Güneş kremi, güneşten gelen iki tip morötesi, yani UV (ultraviolet) ışını engeller. Bu ışınlardan birisi sizi bronzlaştıran UVA, diğeri de cilt kanserine, kırışıklıklara ve güneş yanıklarına neden olan UVB’dir. Güneş kremi, bu iki ışını da emen farklı kimyasallar içerir. Güneş

kremlerinin üzerinde ne kadar koruma sağladıklarını gösteren Güneş Koruma Faktörü (SPF) etiketi vardır. Normalde güneşte 10 dakika kaldıktan sonra yanmaya başlıyorsanız ve SPF10 değerinde bir güneş kremi sürerseniz 100 dakika boyunca (10×10=100) yanmazsınız.

Yazar Hakkında

admin

%d blogcu bunu beğendi: