UP Watch

Carpinus sp. (Betulaceae)

Ülkemizde iki türü doğal olarak bulunmaktadır.

 Carpinus betalus L. (Adi Gürgen)

–  Carpinus orientalis Mill. (Doğu Gürgeni)

Kışın yaprağını döken ağaç veya boylu çalı halindeki bitkilerdir. Trakya, Ege, Marmara Bölgesi, Kuzey Anadolu ve Doğu Anadolu Bölgesinde yayılış gösterir. Genellikle kuzey ve güney kıyı bölgelerimizin karışık ormanlarında bulunur.

Dallar narin, kabuk gri renkli, düzgün veya levhalar halinde çatlaklıdır. Toprak durumuna göre derine giden veya yayvan bir kök sistemi kurar.

Rutubetli ağırca toprakları sever, su baskınlarına dayanıklıdır, humus içeriği fazla olan sıcakça kalker topraklarında iyi bir büyüme yapar.

İki tür arasındaki en önemli fark, Doğu Gürgeni sıcağa, dolayısıyla kuraklığa daha dayanıklı olması nedeniyle Güney ve Güneydoğu Anadolu’da bulunmakta, Adi Gürgen ise Trakya, Kuzey ve Kuzeybatı Anadolu’da yayılmaktadır.

Yakacak olarak yoğun şekilde kullanılmasının yanında makine parçaları, ayakkabı kalıbı, spor aletleri, alet sapları, tarım aletleri, mekik yapımı ve torna işlerinde kullanılır.

 

GÜRGEN AĞACI Carpinus sp. (Betulaceae)https://i1.wp.com/bilgikapsulu.com/wp-content/uploads/2018/01/gürgen-ağacı.jpg?fit=700%2C394https://i1.wp.com/bilgikapsulu.com/wp-content/uploads/2018/01/gürgen-ağacı.jpg?resize=150%2C150adminSon MakalelerYaşamBetulaceae,Carpinus sp.,gürgen ağacı,gürgen ağacı hangi bölgede yetişir,gürgen ağacı latincesi,gürgen ağacı ne demek,gürgen ağacı nerelerde kullanılır,gürgen ağacı nerelerde yetişir,gürgen ağacının çeşitleri,gürgen ağacının fiziksel özellikleri,gürgen ağacının özellikleri,gürgen ağacının resmi,gürgen palamutCarpinus sp. (Betulaceae) Ülkemizde iki türü doğal olarak bulunmaktadır. – Carpinus betalus L. (Adi Gürgen) –  Carpinus orientalis Mill. (Doğu Gürgeni) Kışın yaprağını döken ağaç veya boylu çalı halindeki bitkilerdir. Trakya, Ege, Marmara Bölgesi, Kuzey Anadolu ve Doğu Anadolu Bölgesinde yayılış gösterir. Genellikle kuzey ve güney kıyı bölgelerimizin karışık ormanlarında bulunur. Dallar narin, kabuk gri...Bilim Sağlık Yaşam Teknoloji Güncel ve daha fazlası