Güncel Sağlık

HAMİLELER SOYA YEMESİN

Tarafından yazılmıştır admin

Hamilelik döneminde yenilmemesi gereken yiyecekler listesinde yer alan besinlerden birisi de soyadır. Peki soya neden tüketilmemeli?

ABD’de bir grup araştırmacı çalışmalar sonucu, hamile kadınlar­ın soya tüketiminin, doğacak erkek çocukların ilerideki cinsel yaşamında ciddi olumsuzluklara yol açabileceği uyarısında bulmuştur.

Gerçi çalışma soya fasulyesinin bu etkiye yol açtığının kesin kanıtı değil. Üstelik, soya Asya’da pek çok kişinin temel gıdalarından biri. Yine de, Johns Hopkins Üniversitesi Bloomberg Halk Sağ­lığı Okulu’ndan Sabra Klein, çalışmaya katılan ürologların, hamile kadınların soyadan uzak dur­malarını önerdiklerini belirtmektedir.

Kuşkunun nedeni, soyada bulunan östrojen hormonu benzeri kimyasallar.

Kadınlık hormonu olarak da bilinen östrojene benzer etkilere sahip olan ve kozmetik ürünlerin­de, plastiklerde ve doğum kontrol haplarında bu­lunan sentetik kimyasalların, kirlenmiş derelerde bulunan balıkların cinsiyetlerini değiştirdiği, hat­ta insanlarda bile sperm sayılarını düşürdüğü bi­liniyor. Bunların yanı sıra fitoöstrojenler olarak adlandırılan doğal östrojen benzerlerinin etkileri konu­sunda da endişeler mevcut.

Soya fasulyesinde, genistein adlı bir fitoöstrojen mad­de var. Genistein, bebekler için satılan bazı katkılı süt ve mamalar ile, bazı kadınların hormon yenileme tedavilerine alternatif olarak kullandıkları katkılı yiyeceklerde büyük miktarlarda bulunuyor. Bu maddelerin kanser ya­pabildiğini gösteren bazı çalışmalardan sonra bir İngiliz tıbbi danışma kurulu soya katkılı süt ve mamaların tehlikeleri konusunda ciddi kanıtlar bulunduğu uyarısında bulunmuş.

Şimdi de Klein’ın ekibi soya ürünlerinin endi­şe verici bir başka etkisini gözlemişler. Araştırmacılar gebe fareleri Batı’da ve Doğu’da insan­ların yediğine eşdeğer genistein katkılı yiyecek­lerle beslemişler. Doğan erkek yavruların daha büyük prostat bezleri ve daha küçük testisleri ol­duğu gözlenmiş. Bu farelerin sperm sayılarının normal çıkmasına ve dişi farelerle çiftleşmeye is­tekli olmalarına karşın, cinsel birleşme sırasında spermlerini bir türlü boşaltamadıkları gözlenmiş.

Araştırmacılar ayrıca, sütten kesildikten son­ra genistein katkılı gıdayla beslenen ve bu gıdala­rın verilmediği erkek fareler arasında, sonuç ba­kımından bir fark olmadığını gözlemişler. Bu da genistein’ın en büyük etkiyi ana rahminde ve em­zirme döneminde gösterdiğini ortaya koyuyor.

Asyalı ya da vejetaryen kadınların çocuklarında bu türden dramatik etkiler gözlenebilmiş değil. Ancak bir çalışma, hamilelik sırasında uygulanan vejeteryen diyetle, hypospadias denen bir durumun ortaya çıkma riski arasında doğrudan bir ilişki gözlenmiş. Hypospadias, idrar yolunun penisin ucunda değil, başka bir bölgesinde sonlanması. Bazı araştırmacılar, bu duruma soya fasulyesindeki genistein’ın yol açtığı düşüncesindeler.

 

KAYNAK:
New Scientist,2003

 

Yazar Hakkında

admin

%d blogcu bunu beğendi: