UP Watch

M.Ö. 3. bin yılın sonlarında bu halkla ilgili Akad dönemi Mezopo­tamya yazılı belgeleri “Hatti Ülkesi” olarak bilgi vermektedir. Onların ülke­si, Hititler ve komşu ülkeler tarafından hep Hatti ülkesi olarak anıldı. Daha sonra bu kavmin ismi tarihçiler tarafından, M.Ö. 2. bin yılda aynı bölgede oturan kendilerine “Nessili” diyen Hint-Avrupalı kavimlere yanlışlıkla verilmiştir.

Anadolu’da varlığını bildiğimiz bu halkla ilgili Alacahöyük horoztepe, Boğazköy ve Kültepe gibi kazılarda eserler bulunmuştur.

Mezopotamya yazılı kaynaklarında M.Ö. 3. bin yılın sonlarında Hatti Krallığından söz edilmekteydi. M.Ö. 17. yy.a dek Hattiler, Hitit, Luvi, Pala halkları içinde eridiler ve Hatti dili ölü bir tapınak diline dönüştü.

HATTİLER KİMDİR, HAKKINDA BİLGİ, HATTİ UYGARLIĞIhttps://i1.wp.com/bilgikapsulu.com/wp-content/uploads/2018/01/hattiler-kimdir-hattiler-devleti.jpg?fit=608%2C320https://i2.wp.com/bilgikapsulu.com/wp-content/uploads/2018/01/hattiler-kimdir-hattiler-devleti.jpg?resize=150%2C150adminSon MakalelerTarihçehatti uygarlığı,hattiler hakkında bilgi,hattiler kimdir,hattiler nedirM.Ö. 3. bin yılın sonlarında bu halkla ilgili Akad dönemi Mezopo­tamya yazılı belgeleri 'Hatti Ülkesi' olarak bilgi vermektedir. Onların ülke­si, Hititler ve komşu ülkeler tarafından hep Hatti ülkesi olarak anıldı. Daha sonra bu kavmin ismi tarihçiler tarafından, M.Ö. 2. bin yılda aynı bölgede oturan kendilerine 'Nessili' diyen Hint-Avrupalı kavimlere...Bilim Sağlık Yaşam Teknoloji Güncel ve daha fazlası