Bilim Teknoloji

HELİKOPTERİ KİM İCAT ETTİ

Tarafından yazılmıştır admin

HELİKOPTERİN TARİHSEL GELİŞİMİ

Amerika Birleşik Devletler ordusunda 4 bin tane helikopter vardır. Bazıları kurtarma, bazıları taşıma ve bazılarıysa saldırı için kullanılır ama hepsinin ardında yatan teknoloji 2400 yıl önce icat edilmiş bir oyuncağa dayanır.

Çin, 1485 bambudan yapılmış basit bir oyuncak takitoma yani yusufçuk pervane keşfedildi. Pervaneyle uçan ilk obje. Dünya çapında tüm ordu ve sivillerin vazgeçilmez hava taşıtı olan helikopterler aynı teknolojiyi çok doğru şekilde tasarlayarak bir pervane kanadının yapamayacaklarını yapabilir. Dikey olarak havalanabilir, bir nokta üzerinde uçabilir ve yanlama her yöne gidebilir ama ağır bir şeyi kaldırmak için son derece hızlı dönmelidir. Bu yüzden takitoma dan sonra 2 bin yıl boyunca pervaneyle çalışan başka bir alet icat edilmedi.

Takitoma

 

Milan, İtalya 1485 Leonardo da Vinci bir arkadaşına mektup yazarak yapmak istediği olağanüstü icatları anlattı, uçan araçlarda buna dahildi. Paraya ihtiyacı olan da Vinci tablo siparişi alıyor ve bunları satıyordu. Geceleriyse icatları üstünde çalışıyordu. 1505 yılında hava vidası adını verdiği dünyanın ilk helikopter taslağını bitirdi. Zaman uçup gitti ama bu hiç icat edilmedi.

Menlo Park, New Jersey, 1885 Dünyanın en başarılı mucidi Thomas Edison laboratuarında helikopterin sırrını çözmeye çalıştı ama hiçbir motorun dikey uçuş için yeterli beygir gücüne sahip olamadığını düşünüyordu. Bu konuda yanıldı, sonraki 20 yılda daha güçlü motorlar ve adım adım tuhaf helikopterler icat edildi.

Mesela Cornu helikopteri, Fransız Paul Cornu tarafından yapılan ilk motorlu helikopterdir. El Hamr, Uçan Ahtapot birbirine benzer ilk helikopterlerdir.

İspanyol mühendis Juan Dela Sivaya 1923’te Otojir’le çığır açtı. Helikopter ve uçak arası bu araç İngiliz kanalını geçti ve peşinden düzinelerce helikopter tasarımı geldi. İcatların doğuşunu ve bu ilerleme süreçlerini savaş kadar hızlandıran başka bir yol yoktur.

Delmanhorst, Almanya, 1940 nazi havacılık mühendisi Henrich Focke dünya çapında tüm helikopter rekorlarını kıran Focke-Wulf Fw 61’i tasarladı. Bundan hemen sonra ejderha takma isimli Fa 223’ü üretti. Hitler bunlardan yüzlerce üretilmesini emretti lakin müttefikler fabrikayı bombaladı. Nazi almanyası düşüşe geçtiğinde 5 ejderha helikopteri kaçış maksadıyla kullanıldı. 1675 km uçarak dünya rekoru kırdı ama müttefiklerde bu teknolojinin gerisinde değildi.

Fw 61

Langley Araştırma Merkezi, Virginia, 1944 rus mucit İgor Sikorsky ilk önce S300’ü daha sonra da saatte 145 km hız yapabilen ve 3700 mt. irtifada uçabilen XR4’ü üreterek helikopter devrini başlatmış oldu.

Günümüzde bize kuşlardan daha iyi manevra yapabilme kabiliyeti sunan helikopterler, hükümetler ve siviller tarafından hayat kurtarma, yangın söndürme, suçluların yakalanması, malzeme ve insan taşınması gibi bir sürü alanda kullanılmaktadır.

Yazar Hakkında

admin

Yorum Yap

%d blogcu bunu beğendi: