Güncel Kim Kimdir Tarihçe

HEMŞİRELİK

Tarafından yazılmıştır admin

Florence Nightingale (1820-1910) & Mary Seacole (1805-1881)

Her ne kadar hemşireler yüzyıllardır hizmet etmiş olsa da, hastaların tedavisinde kilit bir rol oynadıklarını kesin kabul ettiren ilk kişiler bu iki kadındır.

Florence Nightingale, ilk olarak Londra’da, ardından da tüm dünyada hemşireliğin kadınlar için kabul edilebilir bir meslekî görev olduğu fikrini yerleştirmeye yardımcı oldu.

Fransa gibi Katolik ülkelerde, hemşireler geleneksel olarak 1633’te Vincent de Paul (1581-1660) ve Louise de Marillac (1591-1660) tarafından oluşturulan Daughters of Charity (Hayırseverlik Kızları) gibi dini toplulukların üyeleriydi. Bu üyeler, ilaç alımı ve basit cerrahî işlemler gibi uygulamaları gerçekleştirebiliyordu. İrlanda’daki Daughters of Charity üyeleri ile Paris’te eğitilen rahibeler, Britanya İmparatorluğu’nda Katolik cemaatin olduğu diğer bölgelere gönderilirdi.

Benzer girişimler Protestanlar arasında da türedi. Bunlardan, Düsseldorf yakınlarındaki Kaisersvverth’te Theodore Fliedner (1800-1864) ve karısı (1800-1842) Friederike tarafından 1836’da kurulan Deaconess Enstitüsü dikkat çeker.

Güçlü bağlantıları olan ailesinden gelen büyük tepkilerin ardından Florence Nightingale hem Kaisersvverth’te hem de Daughters of Charity ile birlikte Paris’te eğitim gördü. Kırım Savaşı (1853-1856) patlak verdiğinde, korkunç hastane koşullarına ilişkin haberlerle harekete geçti. Londra’daki Savaş Bürosu başkanı arkadaşı Sidney Herbert’ı (1810-1861) İstanbul’daki cepheye 38 kişilik bir hemşire grubu götürmek için ikna etti. İlk kez o zaman kadın hemşireler savaş sırasında sahra hastanelerinde hizmet verdi ve bu büyük bir başarıydı. Nightingale oraya gittiğinde hastanede yaklaşık 2000 yaralı ve hasta buldu, çok daha fazlası geliyordu. Enfeksiyonun kötü havalandırılmış kirli ortamlarda kendiliğinden ortaya çıktığına inanıyordu.

Hemşirelerini de şefkatli bir yaklaşımla katı bir temizlik uygulamasını birleştirmeleri yönünde yüreklendirdi.

Başlangıçta ölü sayısı arttı. Altı ay sonra bir sağlık komisyonu Üsküdar’a gönderildi. Atık suların boşaltılması ve havalandırmanın daha iyi bir hale getirilmesi için düzenlemeler yaptılar. Bunun ardından ölüm oranları ani bir şekilde düştü.

Nightingale hastalığın yetersiz beslenme ve halsizlikle ilişkili olduğuna inanmayı sürdürdü. Ancak, deneyim kazandıkça fikri değişti ve sonunda ölümlerin çoğunun hijyen eksikliğinden kaynaklandığı fark etti. Bu bilgi Nightingale’in bundan sonraki kariyerini etkileyerek hastanelerde katı hijyen kuralları uygulanması için yürüttüğü kampanyaya vesile oldu.

1859’da yayımlanan hemşirelere yönelik temel bir kuramsal ve pratik eğitim niteliğindeki Notes on Nursing (Hemşirelik Üzerine Notlar) adlı kitabını kullanarak, 1860’da Birleşik Krallık’a geri döndüğüde, Londra’daki St. Thomas Hastanesi’nde bir hemşirelik okulu kurdu. Hemşirelik okulu mezunları da 1867’de İsveç ve Avustralya’da, 873’te ABD’de, 1874’te Kanada’da ve 1897’de Danimarka’da hemşire eğitim enstitüleri kurulmasına yardımcı oldular.

Mary Seacole, 19. yüzyılda hemşireliğin bu iki öncüsünden daha az bilineni olsa da hastabakıcılık mesleğinin doğumu ve kabul edilmesi açısından aynı derecede etkiliydi. Jamaika’da doğan Seacole, Napolyon Savaşları’nda yer almış ünlü İngiliz Subayı Horatio Nelson’ın (1758- 1805) torunlarından biriyle evlenerek kocasının ölümüne kadar pek çok yere seyahat etti. 50’lerinde Kırım Savaşı’ndaki askerlerin sağlığıyla ilgili endişelere kapılmasıyla gönüllü hastabakıcı olarak Florence Nightingale’e yardım sunmak için İngiltere’ye gitti.

Seacole reddedildi fakat yine de Kırım’a giderek savaş meydanına sadece birkaç kilometre mesafede, askerlere yiyecek ve hemşirelik bakımı sağlamak için tüm masraflarını kendisinin karşıladığı British Hotel’i kurdu. Seacole’un esas başarısı, savaş alanında hemşirelik bakımı sağlamanın önemini kavramasında oldu. Bu, özellikle Florence Nightingale ve hemşirelerinin çalıştığı İngiliz askerî hastanelerinin cepheden üç günlük gemi yolculuğu mesafesinde olmasından ötürü hayatî önem taşıyordu.

Yazar Hakkında

admin

%d blogcu bunu beğendi: