Güncel Kim Kimdir

HENRY J. KAİSER

Tarafından yazılmıştır admin

İkinci Dünya Savası başlamıştı. Bir gün Amerikan Amirallik Dairesinden içeri uzunca boylu, zeki bakışlı gözlüklü bir adam girdi. Kendisi birçok fabri­kalarda çalışmış, kendi kendini yetiştirmiş, organi­zasyon işlerinde ve büyük işleri planlamakta sonsuz kabiliyeti olan biriydi.

İkinci Dünya Savaşının kaderini etkileyen bu ada­mın adı Henry J. Kaiser’di ve onu ilk anda Amiral­lik Dairesinin sırmalı büyük uzmanları pek ciddiye almamışlardı çünkü o onlara bir geminin 4 günde yapılabileceğini ispata çalışıyordu. Evet, tam 4 gün­de. Oysa bütün gemi mühendisleri bunun 18 günden önce yapılamayacağında ısrar ediyorlardı.

Mesele büyüdü, Alman denizaltıları durmadan gemi batırıyorlardı. Fransa düşmüş, İngiltere yalnız başına kalmıştı. Biricik yardım Amerika’dan gelecek­ti, bu da gemi ile olacaktı.

Sonunda Cumhurbaşkanının müdahalesiyle Kaiser’e istediği yetki verildi. Özel bir bölgede yeni kaynak tekniği ve akıllara durgunluk veren bir or­ganizasyon ve işbirliği sayesinde Victory ve Liberty tipi gemilerin yapılmasına başlandı. İlk önce ileri sürülen 4 günlük müddet sonraları daha da azaldı.

Memleketin en değerli uzmanlarına kafa tutarak dediğini yaptıran ve sonunda hem kendisini hem de inandığı davayı başarıya ulaştıran bu müthiş ada­mın başarısının temel ilkeleri nelerdir? İşte Kaiser’in başarısının yedi yolu:

1.Çoğu insanlar tüm yeteneklerinin ancak yüzde onunu yaptıkları işte ve yeni fikirler bulmak için kullanırlar. Bütün kuvvet ve kabiliyetlerini se­ferber et, sonuç seni şaşırtacaktır.

2.Bıkmadan dayanır ve işin arkasını bırakmadan uzun bir süre devam edebilirsen, her türlü mu­halefeti yıkarsın.

3.Gerçek hayallerinin, hedeflerinin ne olduğuna bi­ran önce karar ver; sonra onlara erişmeye çalış. Onlar senin sandığından daha yakındadır.

4.Halka hizmet et. Halkın ihtiyaçlarını karşılaya­cak işler bul. Bunlardan ne kadar çok insan fay­dalanırsa, senin için de o kadar iyi olur.

5.İnsan tek başına çok fazla bir şey yapamaz. Baş­kalarının sana yardım etmelerini, beraber çalış­malarını sağla.

6.Başarıya kavuşmak için bütün emeğini kullanma­lısın. Bütün enerjini bir odakta topla, kuvvetini dağıtma.

7.Bütün işlerini bugün son gününmüş gibi yönet.

9 Mayıs, 1882 New York’ta doğan Kaiser, 21 Ağustos, 1967 yılından Honolulu Hawaii’de ölmüştür.

Yazar Hakkında

admin

%d blogcu bunu beğendi: