Nedir Sağlık Son Makaleler

HEZEYAN VE ÇEŞİTLERİ

Tarafından yazılmıştır admin

Ruh hastalıklarının en önemli belirtilerinden biri olan hezeyan, gerçeğe uygun olmayan fikirlere ve yanlış şeylere inanmak olarak tarif edilebilir. Günlük hayatta da aşırı düşünceler, toplumun ve ailenin telkin ettiği yanlış inanışlar vardır. Ancak, bu tür yanlış inanışlar, itikatlar, bir oranda normal kabul edilebilir. Hezeyan ise bir ruh hastalığı halidir. Bu hal, dışarıdan bir etki olmadan hastanın kendi kendine, adeta icat ettiği ve gerçeğe uymayan garip inanışların sonucu sayılabilir. Hezeyanın tam anlamıyla ortaya çıkması halinde hastanın sinirliliği geçer, ruhen sakinleşir. Çünkü artık inanış tam anlamıyla yerleşmiştir.

Hasta, herhangi bir etki olmadan kendi kendine uydurduğu ve gerçeğe uymayan bir inanışa bağlanır.

Bazı hastalarda sabit hezeyanlar görülür. Devamlı olan bu hezeyanlar hiç değişmez. Bazı hastalarda ise değişen ve bir kararda durmayan hezeyan halleri görülür. Ruh hastalarında görülen hezeyan halleri çok değişiktir.

Büyüklük Hezeyanı :

Hezeyanın bu türüne yakalanan kişi, aslında orta gelirli ya da az gelirli olmasına rağmen kendini çok zengin görür ve her vesile ile parasının çokluğundan ve mallarından bahsetmeyi sever. Yine bu tür hezeyanlara kapılanlar kendilerini alim, uzman, prens | olarak tanıtırlar.

Eziyet Çekme Hezeyanı :

Ruh hastalarının bir bölümü de kendilerine daima eziyet yapıldığını ileri sürerler. Siyasi bir kuruluşun ya da gizli polisin her zaman peşlerinde olduğunu iddia ederek daima öldürülmekten korktuklarını ileri sürerler. Bazıları da namusuna ve çoluk çocuğuna kötülük edileceği endişesi içindedir.

Melankoli Hezeyanı :

Hezeyanın bu türünde de hasta kendisine daima suçlu ve kötü bir insan olarak görür. Ona göre, insanların en fenasıdır, herkes onun yüzünden felâkete uğramaktadır, faydasız ve aciz bir insan olduğuna inanır.

İnkar Hezeyanı :

İnkar hezeyanı, melankoli hezeyanının daha da gelişmiş bir şeklidir. Bu tür ruhi hastalığa yakalanan kişi yaşamadığını zanneder. Cehennemde ebediyen yanacağına, şeytan gibi habir ruhlu olduğuna inanır.

Merak Hezeyanı :

Ruh hastalıklarının bir başka bölümü olan merak hezeyanına yakalanan kişi kendisini adeta hasta olduğuna inandırmıştır. Ya midesi ya da bağırsağı kanmıştır, kalbi ya da böbrekleri çalışmamaktadır. Bazıları ise karınlarında yılan, kurbağa ve benzeri hayvanlar olduğunu ileri sürer.

Yazar Hakkında

admin

%d blogcu bunu beğendi: