Güncel Nedir Sağlık

HİPOTERMİ NEDİR?

Tarafından yazılmıştır admin

Soğuk kış aylarında insan hayatını tehdit eden önemli tehlikelerden birisi de “hipotermi”, yani vü­cut sıcaklığının normalin altına düşmesi. İnsan vü­cudu, 28°C’nin altındaki sıcaklıkta, üretebildiğinden daha fazla ısı kaybetmeye başlar. Uzun süre soğuk ortamda kalmanın sonucunda vücut sıcaklı­ğında düşme görülebilmektedir. Vücut sıcaklığının 37°C’nin altına düşmesi durumuna “hipotermi” denir. 

*Hafif hipotermi durumunda, vücut sıcak­lığı 32-37°C arasında oluyor ve üşüme hissi, hareketlerde kabalaşma, titreme, yavaş düşünme ve ko­numsa gibi belirtiler ortaya çıkar.

*Şiddetli hipotermide ise artık üşüme hissi ve titreme olmaz. Hareketlerdeki koordinasyon tamamen kaybolur, kaslarda sertleşme olur ve kişi artık ayakta duramaz hale gelir. Vücut sıcaklığının 30°C’nin altına düşmesiy­le solunum ve kalp hızı zayıflar, sonrasında baygınlık durumu görülür. Vücut sıcaklığı 28°C’nin altına düştü­ğünde ise ölüm meydana gelir. Isı kaybını önle­menin en önemli yolu, vücudun kendi ısınma me­kanizmasını kullanmak, yani giyinmektir. Soğuk kış aylarında, ısı kaybını en aza indiren pamuklu ve yünlü kalın giysileri tercih etmek gereklidir. Isı üre­timini arttırmak için de vücudun ihtiyacı olan gıda ve sıvıyı almak oldukça önemli. Hareket etmeyle de önemli oranda ısı üretilir, ancak soğukta hareket etmenin ilk şartı gerekli gıdanın alınmış olmasıdır.

Hipotermi Durumunda Yapılması Gerekenler

Hipoterminin tedavisindeki en önemli esas, kişinin soğuk ortamdan derhal uzaklaştırılıp sıcak bir orta­ma alınmasıdır. Ortamın sıcaklığını artırmak için oda­da su kaynatmak, vücut sıcaklığını yükseltmek için de elektrikli battaniyeden faydalanılabilinir. Vücut sıcaklığını yükseltebilecek önemli yöntemlerden bi­risi de hipotermide olan kişiye sarılarak vücut te­ması oluşturmaktır. Alınacak ilk önlemlerden sonra hastayı uyku tulumu gibi kalın bir örtüye sarıp en kısa zamanda hastaneye ulaştırmak gerekmektedir.

 

KAYNAK:
Bilim Ve Teknik/Doç.Dr. Ferda Şener

 

Yazar Hakkında

admin

%d blogcu bunu beğendi: