Bilim Güncel Yaşam

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ ÖNLEMLERİ

Tarafından yazılmıştır admin

İklim Değişikliğinin Etkilerini Önlemek İçin İnsanlığın Atması Gereken 5 Adım

Hata yapmayın: Uyarılara dikkat etmeli ve çok geç olmadan harekete geçmeliyiz.

Çevresel problemleri ne kadar uzun süre ertelersek, onları çözmek de o kadar zor olacaktır. İklim değişikliği ve bunun potansiyel etkileri hakkında uzun zamandır bilgi sahibiyiz ve günlük olarak bu etkilerin daha da kötüleştiğini görüyoruz.

İnsan faaliyetleri, çevre ve doğal kaynaklar üzerinde sert ve geri dönüşü mümkün olmayan hasarlar vermektedir. Kontrol edilmediği takdirde mevcut uygulamalarımızın çoğu insan, bitki ve hayvan krallıklarını ciddi risk altında bırakmaya devam edecektir. Yaşamı sürdüremeyecek hale getireceğimiz dünyayı değiştirmeyi durduramazsak gelecek nesiller bizleri nefretle anacaktır.

Atmosferin kirlenmesi, su kaynaklarının azalması, okyanusların genişlemesi, toprak kaymaları, ormanların azalması, türlerin yok olması ve aşırı nüfus geçen 25 yılda sorunları daha büyüttü.

Karşılaştığımız tehditleri önleme şansını kaybetmeme adına bir veya birkaç on yıl kalmadı ve gelecek insanlık umudunu hep azaltıyoruz. Büyük insanlık felaketinden kaçınılması ve bu gezegendeki küresel evimizi geri getirilemeyecek şekilde yok etmemek için dünya üzerindeki sorumluluğumuzun farkında olmalı ve hayatımızı tümüyle değiştirmeliyiz.

Harekete geçmek her zamankinden daha aciliyet gerektirmektedir. Uyarı, atılması gereken beş adımın aciliyetini ve azami önemini göstermektedir. En kötü olacakların önüne geçmeye hala yardımcı olabiliriz:

1) Bağımlı bulunduğumuz yeryüzündeki tüm sistemlerin bütünlüğünü eski haline getirmek ve korumak için çevreye zarar verici faaliyetlere son vermeliyiz. Özellikle sera gazı emisyonlarının, hava ve su kirliliğinin azaltılmasına öncelik vermeliyiz. Bu sayede ormanların azalması, tarım toprağı kaybı, bitki ve hayvan türlerinin tükenmesi engellenecektir.

2) İnsan huzuru için hayati önem taşıyan kaynakları daha etkin bir şekilde kullanmalıyız. Doğal kaynaklar çok daha verimli bir şekilde tüketilmelidir.

3) Nüfusu istikrara kavuşturmalıyız. Bu, ancak tüm ulusların gelişmiş sosyal, ekonomik şartları neticesinde gönüllü aile planlamasını gerektirdiklerini kabul etmeleri halinde mümkün olacaktır.

4) Yoksulluğu azaltmalı ve nihayetinde yoksulluğu ortadan kaldırmalıyız.

5) Cinsel eşitliği sağlamalı ve kadınların kendi üreme kararlarını vermesini ve kontrol etmesini sağlamalıyız.

Gelişmiş ülkeler olarak dünyadaki küresel kirliliğin çoğundan sorumlu olduğumuzun farkında olmalıyız ve bu nedenle gelişmekte olan ülkelere teknik ve mali yardımda bulunurken fazla tüketimi büyük oranda azaltmak mecburiyetindeyiz. Bu kendi menfeatimiz adınadır çünkü tüm uluslar aynı atmosferi solumaktadır. Gelişmekte olan ülkeler çevresel erozyonun en büyük tehdit olduklarının farkında olmalıdır. Zengin uluslar hiçbir maliyet gözetmeksizin farklı bir gelişim yolunu izlemelerine yardımcı olmalıdır. İhtiyacımız olan her şey için Dünya’ya ve doğal sistemlerine olan bağımlılığımızı yeni bir ahlak perspektifinde geliştirmeliyiz.

Dr. David Suzuki

Yazar Hakkında

admin

Yorum Yap

%d blogcu bunu beğendi: