Bilim Güncel Yaşam

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ VE GÖÇ

Tarafından yazılmıştır admin

İklim Değişikliği ve Küresel Isınma Nedir ?

İklim değişikliği ve küresel ısınma ayrılmaz kardeşlerdir. İklim değişikliği, küresel ısınma sonucu meydana gelen bir üst tanımdır. Basit ifadeyle küresel ısınma neticesinde iklim değişikliği meydana gelmektedir. Küresel ısınma kavramı ise en temel tarifle hava sıcaklığında meydana gelen artıştır.

Sera Etkisi veya Küresel Isınmanın Nedeni Nedir ?

Günümüz dünyasında artan hızla kömür, petrol ve doğalgaz gibi fosil yakıt kullanımına devam edilmesi  karbon salınımını arttırmakta ve sera etkisi yapmaktadır. Karbondioksit, metan,su buharı, nitro oksit ve ozon gibi sera gazları tarafından güneş ışınlarının yeryüzüne çarpıp geri atmosferden çıkmalarının önlenmesine sera etkisi denir. Dünyamızı terk edemeyen güneş ışınları (sera etkisi) küresel ısınmanın en büyük nedenidir. Sera etkisine en büyük katkıyı yapan gaz atmosferde en yüksek ısı tutma vasfına sahip olan karbondioksittir.

İklim Değişikliği Sonuçları :

Afrika’dan Göç

Mevsimlerin karakteristik özelliklerini göstermesi yerine, tahmin edilemeyen sıcaklık, kuraklık ve yağışların olması Afrika’yı yaşanmaz bir yer haline getirmektedir. “Yağmur yok, tarım yapamıyoruz artık yiyeceğimiz kalmadı. Sıcaklıklar 45-50 derece, bu sıcaklıklarda hayat sürdürmek mümkün değil. Denizimiz yok ve toprak işe yaramıyor” diyor Paris’te bir sığınmada yaşayan Afrikalı. Fransa Afrika’nın kurak yerlerinden göç alan Avrupa ülkelerinden sadece bir tanesi. İklim değişikliği nedeniyle kurak yerlerden başlayacak olan göç dalgası yakın gelecekte yaşayacağımız bir sorun olarak bizi beklemektedir.

Norveç Mülteci Başkanı Jon Egeland, her saniye bir insanın göç yoluna baş vurduğunu söylüyor. 1970 yıllarında doğan bir bebekle günümüz dünyasında doğan bir bebeğin doğal felaketlerden ölme olasılığının %60 arttığını ekliyor. Yapılan araştırmalar bu yüzyılda 200 milyon mu 1 milyar insan mı göç edecek net bilgi veremiyor.

Savaş ve soykırım gibi olaylarda mültecilerin Birleşmiş Milletler’de hakları bulunmaktadır. Toprak kuruyor, havalar ısınıyor ve yaşam şartları imkansız bir hal almaya başlıyor lakin iklim değişikliği nedeniyle ölüm tehlikesi altında olanların mülteci hakkı bulunmuyor.

Eskiden ticaret merkezi olan Nijer şimdilerde Avrupa’ya göçün ana hatlarından birini oluşturuyor. Gine’den Nijer Agadez’e ulaşmak 1 hafta sürüyor. Hava sıcaklığı 47 derece ve her hafta 17 bin göçmen bu yola başvuruyor.

Senegal Tarım Bakanı Adamou Choifou, nüfusun büyük kısmının tarım ve hayvancılıkla geçindiğini bunun yanında çölün hızla büyüdüğünü ve kum tepeciklerinin her yeri hızla kapladığını belirtti. Bunun sonucunda fakir nüfusun geçim sahası olan 104 bin hektar tarım alanı her yıl kaybolmaktadır.

Dekar Senegal’de meteoroloji müdürlüğünde yapılan çalışmalar sıcaklığın 2 derece arttığını göstermektedir. Paris iklim konferansının ortalama sıcaklığın 2 derece artmamasını ana günden maddesi yaptığını hatırlatacak olursak durumun vahametini anlayabilirsiniz.

Terör :

Afrika’da oluşan zihniyet dünyayı kim kirletiyorsa bedelini de o ödemek zorunda diyor. İklim değişikliği çölleşmedeki en büyük etken. Büyüyen çöller sonucunda azalan gıda ve yemek kıtlığı insanları seçim yapmak zorunda bırakıyor. Boko Haram, El-Kaide veya cihat kıtlığın pençesindeki insanların seçimlerinden, Afrika’da küresel ısınma ve terör olaylarına bakarsanız aynı bölgelerde olduğunun hemen farkına varabilirsiniz.

İklim modellerine göre sıcaklık arttıkça sulak alanlar yüksek enlemlere kaymakta ve tropikal nem değerleri yükselmektedir ve en kötüsü de kurak alanlar orta enlemlerde hızla büyümektedir. Tüm bunlar insan güvenlik algısını kurumsal çapta değiştirecek ve mecbur göç yükselen oranla devam edecektir. Avrupa ve Amerika’nın gelen tüm göçmenleri terörist veya mülteci olarak sınıflandırması istihbarat olarak zor bir karar verme süreci olacaktır.

Amerika’ya Etkisi

Dünyanın en gelişmiş ülkesindeki durum nedir? Luis Toledo California’lı bir çiftçi. Bu bölgede ortalama 15-20 metreden kuyu suyu kullanılabilirken şimdilerde 250 metrelere kadar inmek gerekiyor. Bu yaklaşık olarak 250 bin $ ekstra masraf demek.

Nasa’nın dünya su seviyelerini uydu teknolojisinden takip eden merkezinde (Nasa Earth Observatory ve Nasa Jet Propulsion Labratuarı) 4 trilyon galon suyun yer altından eksildiği bulunmuş. Bu miktar Los Angeles, California ve Chicago şehirlerine 5 yıl yetecek su miktarına denk gelmektedir. Teksas’ta 20-30 yıl sonra suyun tükeneceği başka bir sonuçtur.

Sonuç

2045 yılında 60 milyon insanın iklim değişikliği nedeniyle göç edeceği düşünülüyor. Yüzyıl sonunda bu sayının 200 milyon ile 1 milyar arasında gerçekleşeceği hesaplanıyor.

Ormanların arttırılması küresel ısınmanın önüne geçecek bir madde. Afrika’da 10 dönüm için 100 ila 300 $ arasında bir masrafla tarım alanlarının geri kazanılması halen mümkün. Sadece Suriye’deki mültecilerle  baş edemeyen dünyanın, kıtlığın baş gösterdiği Afrika ve nüfusuyla baş etmesi mümkün görünmemektedir.

Yazar Hakkında

admin

Yorum Yap

%d blogcu bunu beğendi: