Güncel Kim Kimdir Tarihçe

İLK BİSİKLET

Tarafından yazılmıştır admin

Bisiklet çevre dostu bir ulaşım aracıdır. İki tekerleği vardır, hafiftir ve enerjisini sürücüsünden alır.

Bisikleti kim icat etti?

Bisiklet son şeklini alana kadar yüz yıldan fazla süren bir evrim geçirdi. Bisiklete modern şekli 1884 yılında İngiliz John Starley tarafından verildi.

Bisikletin öyküsü

Comte de Sivrac – ilk bisiklet

1797 yılında Fransız Comte de Sivrac ilk bisikleti icat  etti ve bu icadına celeripede adını verdi. Bu aracın önde ve arkada olmak üzere iki tekerleği vardı. Bisikletlerin 1817 yılına kadar gidonu, 1858 yılına kadar da pedalları yoktu.

Bisiklet terimi ilk kez 1869 yılında kullanıldı. Üç yıl sonra, İngiltere’de penny farthing olarak adlandırılan ön tekerleği çok büyük, arka tekerleği ise küçük olan bisikletler üretildi. Böyle adlandırılmasının nedeni, tekerlerin o zamanın İngiliz bozuk parasına (peni ve çeyrek peni) benziyor oluşuydu.

İngiliz John Starley, 1884 yılında güvenli bisikleti icat etti. Bu versiyon aslında modern bisikletle aynıydı.

Bisiklet nasıl çalışır?

Sürücü bisikletin selesine oturur ve ön dişli çarkını döndürmek için pedalları çevirir. İki dişli çark arkasında dönen zincir arka dişliyi harekete geçirir ve bisiklet ileri doğru gitmeye başlar.

Modern bisiklet vitesleri, sürücünün pedal çevirirken daha az ya da daha fazla kuvvet uygulayabilmesini sağlar. Sürücüler, bisiklet sürdükleri yüzeyin durumuna göre değişen oranda kuvvet uygularlar.

2006 yılı verilerine göre dünyada 800 milyondan fazla bisiklet olduğu bilinmektedir. Bu rakam, otomobil sayısının yaklaşık 2 katı kadardır.

Yazar Hakkında

admin

%d blogcu bunu beğendi: