Bilim Tarihçe

İLK OTOMOBİLLER

Tarafından yazılmıştır admin

Dünyayı otomobil kadar etkileyen az icat bulunur. Günlük taşımadan seyahatlere hatta yarışlara kadar arabalar pratik taşımacılığın çok daha ötesindedir. Tarihte ilk defa tek başına hızlı hareketle şahsi kaçışı sağlamıştır. Pek çok kişi için arabalar kişisel tarz hatta statüko göstergesidir. Tüm dünyada 1 milyarı aşkın araba bulunmaktadır ve sayıları gittikçe artmaktadır. Araba sahipliğinde liderlik Amerika’nındır. Amerika sokaklarında 240 milyon araç dolaşmaktadır. Araba sahiplerinin sayısı en çok Çin’de ve Hindistan’da artış göstermektedir. Uluslar arası nakliye forumunun araştırmasına göre 2050 yılında dünyadaki araba nüfusu 2,5 milyarı geçecektir.

Çin, 1672 Ferdinand Verbiest Çin’de yaşamış bir misyonerdir. Çinli lidere vermiş olduğu bir çok armağanın içinde küçük bir oyuncak otomobilde vardı. 300 yıl önce bir imparator oyuncağından esinlenen bu icat global bir fenomen olmuştur.

Void Vacan, Fransa, 1769 Dünyanın insan boyunda kendinden motorlu ilk arabası icat edilmiştir. Nicolas-Joseph Cugnot 3 tekerlekli buharla çalışan yol arabasını icat ederek devrimsel bir iş başarmıştır. Araba önünde kazan ve buharlı motoruyla saat 6 km hızla gidebiliyordu. Pek çokları için geleceğin taşımacılığı olan bu icat Fransa’nın otomobil gelişimini red eden yaklaşımıyla ilerlemeyi başka bir ülkeye bırakmıştır.

Britanya, 1884 Britanyalı mucitler bu konsept üzerinde çalışmaya karar verdiler. El freni, hız değişimi ve daha kullanışlı direksiyon kullanarak buharlı araçların dolaşmasını sağladılar. Bundan sadece 10 yıl sonra bir mucir modern otomobilin doğmasını sağladı.

Mannheim, Almanya, 1886 Karl Benz ilk motorlu arabayı yaptı. Benz 2 silindirli benzinle çalışan 3 tekerlekli Benz Patent Motorwagen’i üretti. Aynı esnada Amerikalı bir mucit Bulden 4 tekerlekli arabanın patentini aldı ve böylece daha hızlı ve daha iyi tasarım sürecinin yarışı başlamış oldu.

1900’lerde Fransa ve Amerika’da çok sayıda araba üretildi. İlk 4 silindirli motor Fransa’da görülmüştür.

Lansing, Michigan, Amerika, 1902 ilk araba yapanların arasında Ransom E. Olds’da vardır. Olds motorlu araçlar firması daha sonra oldsmobil adıyla araba üretmiş ve peşinden cadillac ve ford markaları üretime başlamıştır.

Rambler 1 yılda 1500 adet araba üretimiyle Amerika’da ilk seri üretim yapan firma olmuştur. Artan talep doğrultusunda at arabası üretiminde dünya markalarından olan Studebaker’da araba üretimine geçmiştir.

Bu süreçte yedek lastikler, farlar, spor otomobiller ve Ford’un T modeli üretilmiştir.

T modeli hızla en popüler araba olmuştur. Pek çok uzmana göre 20. Yüzyılın en etkin arabasıdır. Peşinden 1924 yılında 265 $ satış fiyatıyla A model üretilmiştir. 1929’da pek çok araba açık konseptten kapalı gövdeli tasarıma geçmiştir.

Tarihte en çok kullanılan araba tasarımı Volkswagen’in Beetle modeli olmuştur. 1938 yılından 2003 yılına tekrar tasarlanana kadar 20 milyonun üzerinde satmıştır. 2. Dünya Savaşıyla arabaları daha güçlü hale getiren teknolojilerle 1950’lilerde güçlü Amerikan arabaları doğmuştur.

Japonya’da ise 1960’lı yıllarda teknolojik üstünlüğü olan arabalar üretilmeye başlanmıştır.

1973 yılında yaşana petrol kıtlığı üreticileri daha küçük tasarımlar yapmaya itmiştir. 2025 yılına kadar 1 litre yakıtla ortalama 20 km yol alması gereken arabalar bu standarda ulaşmak için hibrit ve elektrik motorları gibi alternatif yakıt arayışına devam etmektedir.

Yazar Hakkında

admin

Yorum Yap

%d blogcu bunu beğendi: