Güncel Kim Kimdir Tarihçe

İNSÜLİN

Tarafından yazılmıştır admin

Sir Frederick Banting (1891-1941)

İnsülinin keşfi, milyonlarca insüline bağımlı (tip 1) diyabet hastasının hayatını kurtararak 20. yüzyılın tıpta çığır açan en büyük buluşlarından biri oldu.

Sindirim sırasında, vücut normalde, şekerleri ve diğer besinleri glikoz denen bir şeker türüne çevirir. Kan, hücrelere glikoz taşır; insülin de glikozu hücrelerin kullanması için enerjiye çevirmeye yardımcı olur. Hayatta kalmamız, yiyeceği enerjiye çeviren bu beceriye bağlıdır.

Tip 1 diyabet hastaları, normalde pankreasta üretilen insülin eksikliğinden ötürü şekeri sindiremezler. Bunun sonucunda, kan şekeri seviyeleri yüksek olur, bu durumu yaşayan kişiler yorgun ve susamış hisseder, kilo kaybeder ve büyük miktarlarda şekerli idrar yaparlar. Diyabet, insülinle tedavi edilmezse kısa sürede ölümcül bir hal alır.

Tatlı da yiyebilirsiniz lakin mutlaka kaliteli ve diyabetik ürünler seçmeniz gereklidir.

Her ne kadar Alman araştırmacılar, pankreasta diyabet oluşumunu önleyen bir şey olduğunu 1889’da çoktan keşfetmiş olsalar da bu maddeyi izole edip tedavide kullanma girişimleri boşunaydı.

Bu, ancak 30 yıl sonra, Toronto’da fizyoloji profesörü olan John Mcleod’un yazın İskoçya’ya balık tutmaya giderken laboratuvarını bir hastanede cerrah olan Frederick Banting ve Charles Best adlı bir tıp öğrencisine bırakmasıyla gerçekleşti. Laboratuvarda köpeklerle çalışan bu iki adam, sonradan insülin olarak bilinen bir anti-diyabet maddesine sahip pankreas saf ekstraktını arıtan biyokimyacı James Bertram Collip’in çalışmasına katıldılar.

14 yaşındaki diyabet hastası Leonard Thompson, saf ekstrakt verilen ilk insandı. Thompson üç yıldır diyabet hastasıydı ve yalnızca 30 kilo olduğu o sırada ölüm döşeğindeydi. Collip’in ekstraktını almasının ardından Thompson’ın belirtileri ortadan kaybolmaya başladı ve kan şekeri normale döndü. Sonuçlar kesindi; bu pankreas ekstraktının insanlarda kayda değer anti-diyabet etkileri vardı.

Bu yeni eksrakta insülin adı verildi ve Indianapolis’te Eli Lilly tarafından endüstriyel miktarlarda üretilmeye başladı.

Başarılarından ötürü Banting ve Macleod, 1923 Nobel Fizyoloji ve Tıp ödülü kazandılar ve parayı Best ve Collip ile paylaştılar.

Yazar Hakkında

admin

%d blogcu bunu beğendi: