Güncel Kim Kimdir Tarihçe

IŞIN TEDAVİSİ

Tarafından yazılmıştır admin

Niels Finsen (1860-1904)

Güneş ışığının şifalı etkileri binlerce yıldır kabul edilir. Işığın yararlı etkileri ve olası yan etkileri üzerine bilimsel deneyler gerçekleştiren ilk doktor Niels Finsen oldu. Bu çalışmasıyla 1905 Nobel Ödülü’nü kazandı.

Finsen’in çalışmasına ilham veren şey güneşlenmenin kendi sağlığı üzerindeki iyileştirici etkisiydi. Finsen, iç organlara yavaş yavaş zarar veren Pick hastalığı denilen kalıtsal bir hastalıktan muzdaripti. Hayatının büyük bir kısmını tekerlekli sandalyede geçirerek 40’lı yaşlarının başlarında öldü.

Hastalığım gelişmemde büyük bir rol oynadı… Bu hastalık, ışıkla ilgili incelemelerimi başlatmama neden oldu. Bende kansızlık ve yorgunluk vardı… Daha fazla güneş ışığı alırsam bana iyi gelebilir diye düşünmeye başladım. Bu yüzden de güneş ışınları altında olabildiğince zaman geçirdim. Meraklı bir tıp araştırmacısı olarak güneşin gerçek faydasını öğrenmekle tabii ki ilgileniyordum.”

Fizikçiler, ışık ve ısının elektromanyetik tayfın bir parçası olduğunu uzun zamandır biliyorlardı. 1893’te Finsen, çiçek hastalarının ışık tayfının mor ucu dışarıda bırakılarak üretilen kırmızı ışığa maruz bırakıldıklarında kabarcıkların iltihap toplamadığını ve yara izi bırakmadığını buldu. Ne var ki aynı kabarcıklar morötesi ışığa maruz kaldıklarında kötüleşiyordu. Öte yandan, bazı hastalıklar için ise morötesi ışık tedavisinin iyi geldiğini buldu.

19.yüzyılın sonuna gelindiğinde, Finsen tüberküloz tedavisi için güneşlenmeyi öneriyordu. Dağlarda çeşitli tüberküloz sanatoryumları açan İsviçreli doktor Auguste Rollier, Finsen’in bu fikrini daha da yaygın hâle getirdi.

Yazar Hakkında

admin

%d blogcu bunu beğendi: