Son Makaleler Tarihçe

PELOPONEZ SAVAŞLARI (İYONYA SAVAŞI)

Tarafından yazılmıştır admin

Sicilya seferinde Grekler, tarihinin en büyük yenilgilerinden birini ya­şamışlardı. Donanmalarının büyük bir kısmını ve hâzinelerinin nerdeyse tümünü kaybettiler. Sparta, Atinalıların bu kaybı üzerine harekete geçti.

Batı Anadolu’da bulunan Pers satrapları, iyi bir donanma kurmak için, Alkibiades’in de önerisi ile Tisafemes ve Famabazos ile ilişkiye girdi­ler. Alkibiades, 40 gemilik bir güçle İyonya’ya geçti. Buradaki Sakız, Midilli ve Milet kentlerinin Attika-Delos Birliğinden çıkmasını sağladı. Bunun üze­rine Perslerin İonya’ya girişi ve Sparta’nın bu olayı tanıması üzerine birlik tümüyle dağıldı. Birliğe sadece Sisam bağlı kaldı. Artık Atinalıların karşısında Perslerin ve Spartalıların yanında, eski birlik devletlerinin de yer almasıyla üçlü bir ittifak oluşmuştu.

Bu sırada Spartalılarla arası açılıp ülkesine dönmek isteyen Alkibiades’in Persler ile Atinalılar arasında arabulucu olmaya çalıştığı gö­rülür. Sisam’daki anavatana bağlılık ya da ihtilal arasında bocalayan ordu Alkibiades’i kendine komutan seçti. Atina donanması Alkibiades’in yardı­mıyla Çanakkale Boğazı ve Abidos’da iki parlak zafer kazandı(M.Ö. 411). Alkibiades, Marmara Denizindeki Kyzikos’da Peloponnes donanmasını yenilgiye uğrattı(M.Ö.410). Byzantion(İstanbul) ve Kalhedon’u(Kadıköy) ele geçirerek boğazların kontrolünün tekrar Atina’ya geçmesini sağladı. Bunun üzerine, M.Ö. 408 yılında 200 gemiyle Atina’ya dönünce yurttaşlık hakkını geri almıştır.

Eskiçağ Uygarlıkları

 

Yazar Hakkında

admin

%d blogcu bunu beğendi: