Kim Kimdir Tarihçe

KAĞIT

Tarafından yazılmıştır admin

Kağıt, ağaç hamurundan yapılan bir malzemedir.

Kağıdı kim icat etti?

Günümüzde kağıt yapmak için kullanılan yöntem, milattan önce 105 yılında  Çinli Ts’ai Lun tarafından icat edildi.

Kağıdın öyküsü

Kağıt icat edilmeden 5000 yıldan fazla süre önce, Eski Mısırlılar üzerine yazı yazmak için papirüsü kullanıyorlardı. Bunun için papirüs özünün ince katmanlarını birleştirip güneşte kurutuyorlardı.

Günümüzde kullanılan kağıt ise ağacın veya başka bitkilerin öğütülmesi, hamur haline getirilmesi ve son olarak da ince tabakalara dönüştürülmesiyle elde edilir. Bu kağıt üretme işlemi 2000 yıldan fazla süre önce Ts’ai Lun tarafından icat edildi. Lun, kağıt yapmak için ipek kırpıntıları ve dut ağacı kabuğu kullanıyordu.

Kağıt nasıl yapılır?

Kağıt, genellikle kıyılmış küçük ağaç parçalarından yapılır. Ardından bu parçalar suyla ve başka kimyasallarla soğutularak hamur kıvamına getirilir. Ağaç hamuru ince bir eleğe püskürtülür. Ağaç lifleri aşama aşama eleğin üzerinde bir tabaka oluşturur ve suyu süzülür. Ağaç liflerinin oluşturduğu tabaka silindirden geçirilir, düzleştirilir ve hamur kağıda dönüşünceye kadar kurutulur.

Kağıdın hayatımıza girmesiyle birlikte kullan at şeklindeki ilk kağıt tabak 1904 yılında ve ilk kağıt bardak 1908 yılında icat edildi.

Yazar Hakkında

admin

%d blogcu bunu beğendi: