Güncel Kim Kimdir Tarihçe

KALP PİLİ

Tarafından yazılmıştır admin

John A. Hopps (1919-1998)

Kalp pili, kalp duvarının yanına yerleştirilen elektrotlar aracılığıyla elektriksel impulslar göndererek kalbin düzenli atmasını sağlayan, pille çalışan bir cihazdır. Amacı, temposu çok düşük olan ya da normal elektrik iletim sisteminde bir engel bulunan kalplerde yeterli kalp atışı hızını sağlamaktır.

İlk mekanik kalp pili, 1926’da Mark Lidwell tarafından icat edildi, Avustralyalı anestezi uzmanı bunu yeni doğan bir bebeğin bilincini açmak için kullandı. Ancak buluşunun patentini almadığı için tarihî bir itibar kazanamadı.

Amerikalı kardiyolog Albert Hyman (1893-1972) 1932’de ilk kez benzer bir cihazı başarıyla kullanarak “yapay kalp pili” ismini ortaya attı. Ancak bu fikir toplumsal muhalefetle karşılaştı. İnsanlar bu cihazın ölüleri uyandırmak için kullanacağını düşünüyordu. Bu yüzden Hyman buluşunu insanlarda denemeyip hayvan araştırmalarına bağlı kalmayı tercih etti.

Bu sırada Kanadalı elektrik mühendisi Dr. John A. Hopps, hipotermi üzerine araştırma yapıyordu ve kalbin durana kadar soğutulması durumunda bir elektrikli kalp pili kullanılarak yeniden çalıştırılabileceğini keşfetti. Bunun sonucunda da 1950’de dünyanın ilk kalp pilini icad etti.

Hopps’un makinesi 30 santimetre yüksekliği, birkaç santimetre genişlik ve derinliğiyle çok hantaldı. Ancak transistörlerin ve daha uzun süre dayanan pillerin icadıyla daha küçük çeşitleri geliştirildi.

Minneapolis’ten Earl Bakken adlı bir mühendis, 1957’ye ilk haricî kalp pilini üretti. Kalp atış hızını ve voltajın şiddetini manüel olarak ayarlamaya izin veren tuşların olduğu küçük bir kutunun içindeydi. Kutu, deriden geçerek kalp kasında sonlanan elektrotlara bağlıydı.

Rune Elmqvist ve cerrah Âke Senning’in tasarladığı tamamen dahilî ilk kalp pili, 1958 yılında İsveç’in Solna kentindeki Karolinska üniversitesi Hastanesi’nde Ame Larsson’a takıldı. Bu kalp pili, açık kalp ameliyatı sırasında kalp kasına birleştirilmiş elektrotlara bağlıydı. Yalnızca üç saat çalışan bu kalp pilinden sonra takılan da ancak iki gün dayandı. Larsson, 2001’de ölene dek 22 farklı kalp pili kullandı.

 

Yazar Hakkında

admin

%d blogcu bunu beğendi: