Bilim Sağlık Yaşam

KAN GRUPLARI

Tarafından yazılmıştır admin

Sağlıklı insandan hastaya kan nakli için yapılan başarısız girişimler sonucu kandaki alyuvarların insandan insana farklılık gösterdiği saptanmıştır. Alyuvarlarda bulunan aglütinojen (agglutinogens) denilen bir maddeye göre kan grupları isimlendirilir. Kan grupları; A, B, AB ve 0′ dır.

Alyuvarlar (eritrositler) antijen dediğimiz bir organik bileşiğe sahiptir. Antijenler, kandaki (özellikle serumdaki) yine organik bazı maddelerle özel reaksiyonlar gösterir, bu maddelere antikor (anticisim) adı verilir. Birinin eritrositleri başka birinin serumuyla reaksiyon verebilir. Reaksiyon, eritrositlerin yabancı serumdaki antikorlarla karşılaşınca bir araya toplanıp çökmesi şeklinde oluşur (aglütimasyon).

Bir insanın eritrositlerinde ya A, ya B antijeni, veya hem A hem de B bulunur. Her ikisinin bulunması durumunda AB grubu, hiç birinin bulunmaması durumunda da 0 grubu olarak adlandırılır.

Bütün A grubu kişilerin serumunda B antijenine karşı antikorlar (Anti-B), bütün B grubundakilerin serumunda da A’ya karşı antikorlar (Anti-A) mevcuttur. 0 grubunun serumunda ise hem A’ya hem de B’ye karşı antikorlar (Anti-AB) bulunur. AB grubunda ise A ve B antikorları yoktur.

Eğer bir hastanın serumunda verilen kana karşı antikorlar bulunursa, nakledilen kandaki eritrositler şiddetli reaksiyona, hatta bazen ölüme neden olabilir. Bu tehlikeli reaksiyonlar hastanın antikorları ile verilen hücreler arasında oluşur.

Dağınık hücrelerde reaksiyon yok, kümelenmiş hücreler reaksiyon olduğunu göstermektedir

Kan nakli yapılırken kan veren kişinin antijenine, kan alan kişinin antikorlarına bakılır.

Kan grubundaki diğer önemli bir sistem de rheus (Rh) faktörüdür. Bu sistemin içinde pek çok faktör mevcuttur. En önemlisi D faktörüdür. Halkın yüzde 85’i D faktörü taşır, bunlara Rh pozitif denir; D faktörü taşımayan yüzde 15’e ise Rh negatif denir.

Kan Grupları Arasındaki Alışveriş Durumu

 

0 grubu : A, B ve AB gruplarına kan verebilir ancak sadece kendi grubundan kan alabilir.

A grubu : AB kan grubuna kan verebilir. 0 ve kendi grubundan kan alabilir.

B grubu : AB kan grubuna kan verebilir. 0 ve kendi grubundan kan alabilir.

AB grubu : 0, A, B ve AB gruplarından kan alabilir. Sadece kendi grubuna kan verebilir.

 

Yazar Hakkında

admin

Yorum Yap

%d blogcu bunu beğendi: