Bilim Nedir

KAS NEDİR

Tarafından yazılmıştır admin

Kaslar Nasıl Çalışır

Kaslar, hareket sisteminin yaklaşık 30 kg ağırlığında bir parçasıdır. Küçük ince demetler halinde genelde birkaç cm uzunluğunda olan hücrelerdir. Kasılabilen lif demetlerinden meydana gelir. İnsan vücudunda bir çok kasın iskeletle ilgisi vardır. Bunlar iskelet kasları olarak adlandırılır ve hareketleri sağlar.

Çizgili Kaslar

Üç çeşit kas vardır. Kemiklerimizi hareket ettiren kaslar çizgili kaslardır. Her kas, her biri liflerin bir sıra dahilinde olduğu çeşitli demetlerden meydana gelir. Bu liflerin içinde ince ve paralel iplikcikler yani miyofibriller bulunur.

Miyofibril Nedir

Kas dokuda bulunan ve kas dokunun en önemli özelliği olan kasılıp gevşemeyi sağlayan protein iplikçiklerdir. Çizgili (iskelet) kası ve kalp kasında düzgün diziliminden dolayı bu kaslar mikroskop altında çizgili görünürler.

Miyofibrillerin filamentleri, yani miyoflamentler, iki tipten oluşur: kalın ve ince.

  • İnce filamentler başlıca aktin proteininden oluşur ve nebulin filamentleriyle sarmalanmıştır.
  • Kalın filamentler başlıca miyozin proteininden oluşur ve titin filamentleri sayesinde sabitlenirler.

Bir kasın kasılmasından, kasılma esnasında birbirinin önünde kayan miyofibrillerdeki filament olarak da adlandırılan ipliklerden iki türü sorumludur. İpliklerin farklı optik özellikleri olan iskelet kaslarının çizgileri mikroskopta görülebilir.

Kas kasılmaları birbirleri arasında kayan ipliklerin lifçiklerde meydana getirdiği ve sonuçlandırdığı kimyasal değişmelerin sinirleri harekete geçirmeleri ile meydana gelir.

Düz Kaslar

İkinci kas çeşidi düz kaslardır. Bunlar iskelet kaslarının aksine, irade ile idare ve kontrol edilmezler. Özerk veya otonom sinir sisteminin emirlerine uyarak irade dışı çalışırlar. Örneğin bağırsak kanal duvarları ve kan damarları düz kaslardan meydana gelir.

 

Kalp Kası

Üçüncü kas çeşidi sadece kalpte bulunur. Kalp kası hem çizgili hem de düz kaslar gibi irade dışı çalışırlar ve hiçbir zaman yorulmazlar.

Kas Krampı Nedir

Genel olarak kramp, doku kasılmasına verilen bir isimdir. Kas kramplarının birçok nedeni bulunsa da çoğu kez altta yatan neden bulunamaz. Özellikle sıcak havalarda spor yapan kişilerde daha sık görülür. Sıcak hava kramplarının nedeni tam olarak bilinmese de, hücre içi ve dışı elektrolit dengesindeki bozulmanın buna yol açtığı düşünülmektedir. Çok sıvı kaybı vücuttaki sıvı dengesini bozarak kas kramplarına yol açar. Kas krampında, belirli bir grup kas kasılır ve şiddetli ağrıya yol açar. Spor yapmayan orta yaş ve ileri yaş gurubundaki kişilerde gece krampları görülebilir. Bu krampların çoğu uykuda ortaya çıkar. Kas krampının bir diğer önemli nedeni de kasların çok yorulmasıdır. Bu tür kramplara, aşırı zorlamaya bağlı olarak kasta meydana gelen gözle görülemeyecek yırtıkların yol açtığı bilinmektedir. Bu mikro yırtıkların oluştuğu bölgede kas kasılmaları ortaya çıkar. Bu tür kas krampları bir bakıma kas yaralanması oldukları için birkaç gün süren ciddi kasılma ve ağrılara neden olur. Kramplar sadece bacak kaslarında görülmez. Elini çok kullanan veya çok yazı yazan kişilerde de önkol veya ellerde kramp oluşabilir.  Kramp oluşan kası yumuşak bir şekilde germek gerekir. Bu işlem rahatlamayı sağlar. Etkilenen kasa yumuşak masaj yapılması da oldukça faydalıdır. Etkilenen uzvu sıcak banyoya daldırmak veya sıcak kompres koymak da rahatlatır. Kas krampından korunmak için spor yapmadan önce egzersiz yaparak vücudu ısıtmak daha sağlıklıdır.  Susuz kalmamak ve kası çok zorlamamak da krampı önlemek için alınması gereken diğer önlemler arasındadır. Bazı ilaçların uzun süreli kullanımı, damar hastalıkları, sinir hastalıkları veya potasyum gibi elektrolitlerin kaybına bağlı olarak kramplar oluşturabilir. Bu nedenle sık tekrarlayan krampların nedenini ortaya çıkartmak için mutlaka bir hekime müracaat etmek gerekir.

 

Yazar Hakkında

admin

%d blogcu bunu beğendi: