UP Watch

Kaykay,  dört tekerlek üzerine monte edilmiş, kalıpla şekil verilmiş küçük bir kontrplak parçasıdır. İnsanlar kaykaylara biner ve çeşitli numaralar sergiler.

Kaykayı kim icat etti?

Kaykayı kimin kat ettiğini kimse bilmiyor. Sörf dükkanı sahibi Amerikalı Bill Richards, modern tasarımlı ilk kaykayı 1958 yılında üretti.

Kaykayın öyküsü

1920’li ve1930’lu yıllardaki insanlar, paten tekerleklerini tahta kalaslara bağlar ve yokuş aşağı bunlarla kayardı. Yaptıkları şey çok tehlikeliydi.

Bill Richards, insanların denizde sörf yapması için yeterli dalga olmadığı zamanlarda, karada sörf yapmayı taklit etmeye müsait bir ürün istiyordu. Richards, kendisine özel tekerlek setleri yapacak bir şirket buldu.

Bu tekerlekleri dikdörtgen bir tahtaya civatayla bağladı ve kısa bir süre sonra insanlar kaldırım kaykayı yapmaya başladı.

Kaykay nasıl çalışır?

Tekerlekler metal dingillerle kaykay tahtasına bağlanır. Tekerleklerin, serbestçe dönmelerini sağlayan rulmanları vardır.

Binici, tahtanın üzerinde ayakta durur ve ilerlemek için zemini ayağıyla iter. Yönünü değiştirmek için bir ayağını tahtanın arkasına koyarak ön tekerlekleri kaldırabilir.

Kaykay tehlikeli bir spor olabilir. Kaykaycılar, düştüklerinde yaralanmaktan korunmak için başlık, dizlik ve dirseklik gibi güvenlik ekipmanları kullanmalıdır.

Kaykay tahtaları daha sağlam ve daha esnek olmaları için günümüzde cam elyafından yapılıyor. Tekerleklerin engebeli arazilerde daha rahat hareket edebilmesi için en yeni rulmanlar kullanılır.

İLK KAYKAY, KAYKAYI KİM BULDUhttps://i0.wp.com/bilgikapsulu.com/wp-content/uploads/2017/11/ilk-kaykay-kaykayı-kim-buldu.jpg?fit=502%2C407https://i1.wp.com/bilgikapsulu.com/wp-content/uploads/2017/11/ilk-kaykay-kaykayı-kim-buldu.jpg?resize=150%2C150adminNedirSon MakalelerBill Richards kaykay,ilk kaykay,ilk kaykayı kim buldu,kaykay hakkında bilgi,kaykay nasıl çalışır,kaykay nedir,kaykayı kim icat etti,kaykayın tarihiçesiKaykay,  dört tekerlek üzerine monte edilmiş, kalıpla şekil verilmiş küçük bir kontrplak parçasıdır. İnsanlar kaykaylara biner ve çeşitli numaralar sergiler. Kaykayı kim icat etti? Kaykayı kimin kat ettiğini kimse bilmiyor. Sörf dükkanı sahibi Amerikalı Bill Richards, modern tasarımlı ilk kaykayı 1958 yılında üretti. Kaykayın öyküsü 1920’li ve1930’lu yıllardaki insanlar, paten tekerleklerini tahta kalaslara...Bilim Sağlık Yaşam Teknoloji Güncel ve daha fazlası