Güncel Yaşam

KENDİNE GÜVENİ GELİŞTİRME YOLLARI

Tarafından yazılmıştır admin

Önceleri kendisi de ürkek ve tereddütlü olan DOROTHY Sarnoff, “Kişiliğini yeniden düzenleme” konusunda binlerce insana ders vermiştir.

Alice H. bürosuna geldiği zaman sinirli ve kararsızdı. Birkaç hafta önce memleketi olan Texas’ta bir televizyon programı seyretmişti. Bu programda sarışın ve güleç yüzlü bir bayan konuşmacı, kendilerine güveni olmayan ve başkaları ile kolay ilişki kuramayan kişilerden söz ediyordu. Şimdi kendisi de Newyork’ta bulunuyordu ve bu televizyonda seyrettiği bayanla görüşebilirdi. Televizyondaki ilginç konuşmayı yapan Bayan Dorothy Sarnoff, kendine güveni olmayanların kişiliklerini yeniden düzenlemelerine yardımcı olan “Konuşma Dinamik’i” adındaki bir teşkilâtın başkanı idi.

Alice ağlamaklı bir sesle, “söylediğim hiçbir şeyi dinlemiyor” diye kocasından kendisine kalan malı idare eden yöneticiden yakınıyordu. Dorothy bunun nedenini pekiyi anlamıştı. Alice’nin yüzü cansız görünüyordu, konuşurken sesi monoton ve kayıtsızdı. Sonraları Dorothy ilk görüşmelerini ses kaydı aracılığı ile Alic’e gösterip dinlettiği zaman, bizzat Alice de, kendisinin kararsız, etkisiz ve başarısız halini görmüştü.

Daha sonraki seanslarda Dorothy Alice’i “rol oynama” çalışmalarına başlattı. Önce Dorothy, sonra da Alice kendisine korku veren yöneticinin konuşmalarından parçalar oynuyorlardı. Alice bu sırada anladı ki, yöneticinin rolünü oynadığı zaman kendisi de pekâlâ güçlü olabiliyordu. “Şimdi”, dedi Dorothy. “bu güçlü nitelikleri al ve geleceği tehlikede olanın kişiliğine, yani senin kendi kişiliğine koy ” dedi.

Dorothy’nin verdiği talimata uyarak Alice, açık renk elbiseler giymeye başladı. Yüzünü kaplayan kocaman şapkaları bıraktı. Dorothy ile birlikte çalıştığı yedi saatten sonra Alice yöneticinin karşısına çıkmak ve ne yapılmasını istediğini ona söylemek cesaretini kendisinde görmeye başladı.

Geçen on yıl içinde Dorothy Sarnoff, Alice gibi 19 bin kişinin kendilerine güvenme duygularını geliştirdi. Senatörler, büyükelçiler, yöneticiler, yazarlar, doktorlar, tüccarlar, sekreterler, üniversite öğrencileri, hatta bütünüyle aileler “Konuşma Dinamik’i” kurslarına devam edenleri oluşturuyordu. “Dinamik” sözcüğünden ne kastediyorsunuz?diye Dorothy’ye sorulduğu zaman, “kendinden alabileceğin en iyi sonucu almak ve bunu da gitgide daha iyiye doğru götürmek” diye karşılık verdi.

Dorothy’nin bu konudaki olağanüstü yeteneği kaynağını, bizzat kendinin tecrübelerle dolu olan yaşamından almaktadır. Yedi yaşında iken kendisini, çevresinin en çirkin ve ürkek çocuğu olarak görmekte idi. Fakat şükretmek gerekir ki ona bir öğretmeninin büyük yardımı olmuştur. Dorothy bu öğretmeninin kendisine devamlı olarak “benim bir şeyler yapabileceğimi söyler dururdu ve o benim yapabileceğimi söylediği için ben de yaptım.” diyor.

Daha önce tiyatroculuk ve şarkıcılık kariyerinde oldukça başarılı bir durumda olan Dorothy kocasına “bu konularda epey şeyler yaptım. Şimdi biraz da doğrudan doğruya halka yardımcı olacak bir şeyler yapmak istiyorum.” dedi

Ne yapacaktı? Bu sorunun karşılığı bir moda dergisinin sahibinden geldi. Bir ziyafette Dorothy’nin yanındaki sandalyeye oturmuş olan bu kişi Dorothy’ye, “bizim hosteslerimizin hepsi çok güzel ve gösterişliler. Ancak konuşmak için bir kez ağızlarını açtılar mı, müşteriler üzerindeki çok olumlu etkilerini bir anda kaybediyorlar ” diye şikâyet etti.

Dorothy’nin cevabı şu oldu: “Buradaki kabahat size aittir. Çünkü onların müşteriyi görünüşleriyle etkilemelerini siz istiyorsunuz. Fakat konuşmaya başladılar mı bu çekiciliklerini kaybediyorlarsa, hosteslerin güzel olmaları ve güzel davranmaları yalnız başına neye yarar? Dergi sahibi bu sözler üzerine, “o halde bu durumu düzeltmek için ne yapmamız gerekir, bu hususta siz bir şeyler yapamaz mısınız? diye karşılık verdi.

Yirmi dört saat sonra Dorothy, kişileri hem göze, hem de kulağa daha çekici hale getirmek amacı ile, bir seri kurslar düzenlemeye başladı. İlk dershanesini Manhattan’da büyük bir mağazada açtı ve derslere başladı. Aldığı sonuçlar olağanüstü idi. Sonra “Konuşma Yaşantınızı Değiştirebilir” adlı ve çok başarılı olan kitabını yazdı ve “Konuşma Dinamiği” adındaki bürosunu açtı. Çok geçmeden buraya toplumun çeşitli çevrelerinden kadın ve erkek birçok kişi gelmeye başladı. Daha sonra Bayan Dorothy Birleşik Amerika’nın Dış işleri Bakanlığında müşavir olarak görev yapmaya ve bu bakanlık ileri gelenleriyle çalışarak bunların, fikirlerini daha etkin bir şekilde ifade etmelerine, temsil görevlerini daha iyi yapmalarına yardım etmeye, iyi söylev verme usullerini ve çeşitli görüşmelerde ne şekilde hareket etmeleri gerektiğini onlara göstermeye başlamıştır. (Dorothy Sarnoff 24 Aralık 2008 tarihinde New York şehrinde ölmüştür.)

Dorothy’nın belirttiğine göre bir insanın kişiliğini yeniden düzenlemesi için üç esas kilit noktası vardır. Bunlar ise şöyledir;

1.Kendini Tartmak veya Kıymetlendirmek

Dorothy’nin, en kuvvetli taraflarının neler olduğunu sorduğu kimseler, bunlar kendileri hakkında olumlu bir şekilde düşünmeye alışkın olmadıklarından, donup kalmışlardır. Fakat insan olumsuz yönlerini bildiği kadar olumlu yanlarını da bilmelidir. Dorothy ısrarla, “Kendi içinizin derinliklerine bakınız ve beğendiğiniz şeyler bulunuz. Hayal gücünüz kuvvetli mi, mucit misiniz, şefkatli ve merhametli misiniz, sabırlı mısınız? İyi noktalarınızı tanıyınız ve kendinize saygı duygunuzu geliştiriniz.” demektedir.

Sonra yakınınızdaki kimseleri inceleyiniz. Başkalarındaki kusurları görmekle, kendi kusurlarınızın da farkına varmış olursunuz. Bu kusurları görmek de kendinizi düzeltmede sizin için ilk yardımı teşkil edecektir. Devamlı şekilde tırnaklarıyla oynayan bir kimse beni sinirlendiriyorsa, acaba bunu ben de yapıyor muyum, diye kendinize sormalısınız.” diyor, Dorothy ve devam ediyor “Çok konuşuyor muyum, fazla yüksek perdeden gürültülü mü, gümbür gümbür mü konuşuyorum, yoksa anlaşılmaz bir sesle mırmır, sözleri geveler bir şekilde mi konuşuyorum. Eğer bu konuda kendinizde bazı sinirlendirici özellikler ve alışkanlıklar olduğunun farkına varırsanız, en iyisi önce bunların bir listesini yapınız ve sonra da bunları birer birer yok etmeye çalışınız”.

Başkalarının sizi nasıl gördüğünü anlamak için telefonunuzun yakınına bir ayna koymanız ve böylece konuşurken nasıl göründüğünüze dikkat etmeniz faydalı olur. Gözleriniz canlı mı? Şüpheci bir görünüşünüz mü var? Sürekli olumsuz sinyaller mi veriyorsunuz? Eğer öyle ise bu tavırlarınızı değiştiriniz.

2.Kendinizi İlgi Çekici Hale Getiriniz

Dorothy ile yaptığımız bir seansta, evli genç bir hanım, “Yabancılarla bir türlü doğru dürüst konuşamıyorum.” dedi. Bu hanım ürkek ve başkaları tarafından dinlenmeye değer olmadığına inanmış bir halde idi. Mızmız bir sesle konuşuyor ve kendine güveni olmadığını belli ediyordu.

Böyle birine nasıl yardım edilebilirdi? Kendinizi ilgi çekici hale getirmek ve birçok konularda konuşabilmek için gerekli bilgileri elde etmeniz, yani yeterli “BESİN’‘i almanız lazımdır. Dorothy gibi bir profesör bile ilgi çekici durumunu muhafaza edebilmek için çalışmaktadır. “Her gece yatmadan yarım saat, iki üç dergiyi tarar ve aktüel olaylar hakkında en yeni bilgilere sahip olmak isterim.” diyor Dorothy ve ilâve ediyor; “Bazı hanımlar kuaföre giderler. Ben de derim ki, kendinizi yeni bilgilerle donatınız. Böylece beraber olduğunuz kimselerle daha iyi ve verimli ilişkiler kurabilirsiniz”.

Dorothy, müze ziyaretlerini, tiyatroları, sinemaya gitmeyi de tavsiye etmektedir. Gördüğünüz ve işittiğiniz şeyleri ve bunların sizi ne derece ilgilendirdiğini anlatınız. “Duygularınızı anlatmayı öğreniniz, ve “Daha çok hayal gücü ve daha geniş bir kelime hazinesine sahip olarak daha renkli tasvirler çiziniz.”

Eğer çekingen bir yapıya sahip iseniz, en iyi yol “konu açıcı sorular” sormaktır. Bir davete gideceksiniz, önceden başka misafirlerin kimler olduğunu öğrenmeye ve bunlara sorabileceğiniz soruları saptamaya çalışınız. İyi bir dinleyici olunuz, fakat ne zaman karşılık vereceğinizi de biliniz. Sorulara vereceğiniz çok kestirme ve kısa cevaplar karşınızdakini rahatsız edebilir. Böyle cevaplar konuşmayı kesici etki oluştururlar. Altın gibi sükutlar olduğu gibi, öldürücü susmalar da vardır. “Herhangi bir görüşmede göz göze gelmek çok önemlidir. Görüşmeler yüzde doksan göz bebeği göz bebeğine karşı sürdürülmelidir.

3.Hoşa Gider Bir İddiacı Olunuz

Hoşa gider bir şekilde iddiacı olmak, aynı zamanda kırıcı olmadan eleştirme yapmayı bilmek anlamını taşır. Birkaç noktayı öğrenerek işe başlayınız, örneğin şöyle konuşabilirsiniz; “Bu iyi bir fikir. Fakat konuyu bir de şu yolda ele alsak olmaz mı, ne dersiniz?” Dorothy buna “Tersine çevrilmiş yaklaşım” diyor ve burada sizin görüşleriniz ters olmakla birlikte, yapıcı bir şekilde konuya giriyor, yoksa yıkıcı ve bozucu bir anlamda değil.” diye ilave ediyor.

Dorothy sesin önemi üzerinde de duruyor. Yumuşak ve tatlı ses tonları kişiliğe sıcaklık katabilir. Sesinizi dinlediğinizde burundan gelir şekilde mi, yüksek mi, dırdır edici ve kusur bulucu mu, kayıtsız ve soğuk mu, tiz ve keskin mi, ağlamaklı mı olup olmadığını anlayınız. Pat diye, birdenbire söyler şekilde mi konuşuyorsunuz? İnsan vücudu “sese karşı duyarlı”dır ve bu tür konuşmalar bir dinleyiciyi geri çevirebilir.

Vücut duruşunu da unutmamak gerekir. Yüksek ve düzgün oturmak, veya ayakta düzgün ve dik durmak sizi, kendinizden daha emin bir konuşmaya hazır gösterir.

İster patronunuz veya amirinizden maaşınızı artırmasını isteyiniz, ister herhangi bir söylev veriniz, isterse sadece arkadaşlarınızla konuşunuz, daima “gerekli heyecanı” duyunuz ve bunu sürdürünüz, diyor Dorothy. Böyle bir şey için odaya girdiğiniz zaman, “bu iş benim için önemlidir ve bunun üstesinden geleceğim.” deyiniz kendinize. Bunu sık sık kendinize söylerseniz, çok geçmeden buna inanmak için elle tutulur nedenlere de sahip olursunuz.

 

KAYNAK: Readers Digest

 

Yazar Hakkında

admin

%d blogcu bunu beğendi: