Bilim Güncel Sağlık

KİŞİLEŞTİRİLMİŞ KANSER TEDAVİSİNDE YAPAY ZEKA

Tarafından yazılmıştır admin

Japonya’nın önde gelen kanser araştırma kuruluşu, kanseri teşhis etmek ve hastalar için en iyi tedavi yöntemlerine karar vermek için yapay zeka çalışmalarına geçen yıl Ekim ayında başlanmıştı. Çalışmayı yürüten enstitü, genom analizi teknolojileri, kanser hücreleri ve kanserli yapıların genetik analiz alanındaki başarılara sahiptir.

Kanserin son derece hassas tedavisi için yapay zeka yapılı bu sistem, yapay zeka yardımı ile semptomları ve özellikleri hesaplayarak her hastanın genetik analizine dayalı tedaviyi belirlemeye yardımcı olacaktır. Hastalığın şiddeti, kalıtsal bilginin gelişim özellikleri yapay zeka tarafından hızlı bir şekilde işlenerek her hasta için en iyi tedavi yöntemini önermek mümkün olacaktır.

Sistem, genetik bilgi ve kan testleri ile teşhis görüntüleme sonuçlarını içeren büyük miktardaki veriden yaratılan bir veri tabanı kullanacak.

Enstitü, kanseri erken dönemde bulmada yeni belirteçler bulmak için sistemi kullanmayı ve hastalığa karşı savaşacak ilaçları geliştirmeyi planlıyor.

2021 yılında akciğer ve meme kanserinin tanı ve tedavisinde yapay zekanın kullanılmaya başlanması hedeflenmektedir.

Çalışmalar, Japonya Kanser Hassas Tıbbi Araştırma Merkezi ve FRONTEO Sağlık ve Araştırma Vakfı Kuruluşu tarafından yürütülmektedir.

Kaynak : http://medit.tech/cancer-institute-and-fronteo-healthcare-started-collaborative-research-on-cancer-precision-medicine-featuring-ai/

Yazar Hakkında

admin

Yorum Yap

%d blogcu bunu beğendi: