UP Watch

Klimalar, havayı serinleten makinelerdir. Dışarısı sıcakken klimalar insanları serinletmek için havanın sıcaklığım düşürür. Günümüzde dışarısı soğukken sıcaklığı arttırmak için de kullanılır.

Willis Carrier

Klimayı kim icat etti?

Amerikalı mühendis Willis Carrier, modern klimayı 1902’de icat etti. Bu icadını büyük bir soğutma makinesiyle yaptı.

Klimanın tarihçesi

Willis Carrier’in ilk işi bir matbaa şirketiyleydi. Şirket binasının içindeki sıcaklık ve nem değiştiğinde kâğıt tabakalarının ölçülerini de hafifçe değişiyordu. Bu da basım sürecini mahvediyordu. Carrier binayı serin tutacak ve havadaki nemi azaltacak bir makine icat etti. Borulardaki suyu buharlaştırmak için büyük bir buzdolabı kullandı. Binadaki hava, boruların üzerinden üflenerek serinletildi.

Klima nasıl çalışır?

Klimadaki bir kompresör, gazı sıkıştırır ve sıcak bir sıvıya dönüştürür. Bu sıvı, borularda dolaşır ve soğur. Sonrasında buharlaşacağı borulara hareket eder ve bu boruları aşırı derecede soğutur. Son olarak, boruların üzerinde çalışan fan, odaya soğuk ve kuru hava üfler.

İLK KLİMA, KLİMAYI KİM BULDU, WİLLİS CARRİERhttps://i1.wp.com/bilgikapsulu.com/wp-content/uploads/2017/11/ilk-klima-klimayı-kim-icat-etti-buldu.jpg?fit=616%2C404https://i2.wp.com/bilgikapsulu.com/wp-content/uploads/2017/11/ilk-klima-klimayı-kim-icat-etti-buldu.jpg?resize=150%2C150adminSon MakalelerTarihçeilk klima,klima nasıl çalışır,klima nasıl soğutur,klima nedir,klimanın icadı,klimayı kim buldu,klimayı kim icat etti,Willis Carrier,Willis Carrier kimdirKlimalar, havayı serinleten makinelerdir. Dışarısı sıcakken klimalar insanları serinletmek için havanın sıcaklığım düşürür. Günümüzde dışarısı soğukken sıcaklığı arttırmak için de kullanılır. Klimayı kim icat etti? Amerikalı mühendis Willis Carrier, modern klimayı 1902'de icat etti. Bu icadını büyük bir soğutma makinesiyle yaptı. Klimanın tarihçesi Willis Carrier'in ilk işi bir matbaa şirketiyleydi. Şirket binasının içindeki...Bilim Sağlık Yaşam Teknoloji Güncel ve daha fazlası