Bilim Nedir Sağlık

KOLLAJEN NEDİR

Tarafından yazılmıştır admin

Kollajen, insan vücudunda bulunan en bol proteindir ve tüm vücudu bir arada tutmayı sağlar. Kemikler, kaslar, deri ve tendonlarda bulunur ve burada kuvvet ve yapı sağlamak için bir iskelet oluşturur.  Bunun yanında tüm dokularda bulunan kollajen aynı zamanda genç ve pürüzsüz bir cilde sahip olmamıza da yardımcı olur.

Kollajen, vücut tarafından sentezlenir yani endojen olarak üretilir. Bir çok sağlık probleminin oluşmasında vücuttaki doğal kollajenin parçalanması ve tükenmesi önemli rol oynar.

Bu nedenle, ilave kolajen medikal ve kozmetik amaçlarla, vücudun dokularının iyileşmesi ve onarılmasına yardımcı olmak için giderek daha fazla kullanılmaktadır.

Kollajen Hakkında Hızlı Bilgi

► Kollajen insan vücudundaki proteinin (Protein vücut kütlesinin yaklaşık% 20’sini oluşturur) yaklaşık% 30’unu oluşturur.

► En az 16 çeşit kollajen var, ancak vücuttaki kollajenin% 80-90’ı tip I, II ve III’ den oluşur.

► Tip I kollajen fibriller, çelikten daha güçlüdür.

► Kollajen, vücutta en sık ciltte, kemiklerde ve bağ dokularında bulunur.

► “Kollajen” kelimesi tutkal anlamına gelen Yunanca “kolla” dan türemiştir.

► Kollajen deriye kuvvet ve yapı verir ve ölü cilt hücrelerinin değiştirilmesinde rol oynar.

► Kollajen üretimi, iç yaşlanmanın bir parçası olarak yaşla birlikte azalır. Ayrıca ultraviyole ışınlara ve diğer çevresel faktörlere maruz kalma gibi dışsal yaşlanma ile de üretiminde azalma oluşur.

► Tıbbi ürünlerdeki kollajen insan, sığır, domuz ve koyun kaynaklarından elde edilebilir.

► Kollajen sargılar, yara bölgelerine yeni cilt hücrelerini çeker.

► Kollajen molekülleri ciltten emilemeyecek kadar büyük olduğu için, kollajen düzeylerini arttırdığını iddia eden losyonlar gibi kozmatik ürünler yapmak pek muhtemel değil.

► Kollajen üretimini lazer terapisinin kullanımı ve all-trans retinoik asit ( bir çeşit A vitamini) kullanımı yoluyla uyarılabilir

► Kollajen üretimine zarar veren kontrol edilebilir faktörler arasında güneş ışığı, sigara ve yüksek şeker tüketimi bulunur.

 

Kollajen Yapısı

Kollajen, insan vücudundaki proteinin üçte birini oluşturan sert, çözünmeyen ve lifli bir proteindir. Kollajenlerin çoğunluğunda, moleküller çok benzer ince uzun lifli fibriller oluşturmak üzere bir araya getirilir.

Üçlü Sarmal Kolajen Molekülü

Kollajen, alfa zincirleri olarak bilinen üç polipeptit altbiriminin benzersiz bir üçlü sarmal konfigürasyonuna sahip, genetik açıdan farklı moleküllerden oluşan bir aileyi içerir.

Her zincir yaklaşık bin amino asidi içerir ve genellikle glisin, prolin ve hidroksiprolinden oluşan bir amino asit sekansı içerir.

İnsan vücudundaki kollajenler güçlüdür ve esnektir.

 

KAYNAK:
Livestrong Collagen Effects, accessed 14 November 2014
The collagen family , Sylvie Ricard-Blum, Cold Spring Harb Perspect Biol
Section 22.3, collagen: the fibrous proteins of the matrix , H. Lodish, et al., Molecular Cell Biology

Yazar Hakkında

admin

Yorum Yap

%d blogcu bunu beğendi: