Nedir Sağlık Son Makaleler Yaşam

KÜRTAJ NEDİR?

Tarafından yazılmıştır admin

Herhangi bir kemik çıbanı ya da herhangi bir yere yapışık bulunan maddeleri ka­zımaya tıp dilinde kürtaj adı verilir.

Ancak kürtaj daha çok, hamile bir kadının rahminde bütün organları ile belirmiş bebeği (dölütü) almak anlamında kullanılır.

Döl yatağı içindeki iltihapların, poliplerin, bir do­ğum ya da düşük sonunda ka­lan parça ve artıkların temiz­lenmesi de tıpta yine kürtaj olarak isimlendirilir.

Bebeğin Alınması

Ana rahminde meydana gelen fakat istenmeyen bebeğin alınması için kürtaj yoluna başvurulmuştur. Bu şekildeki kürtaj ana için büyük ölçüde tehlikeli so­nuçlar doğurabildiğinden ya­saklanmıştır.

Kanunlar ancak, annenin sağlığı için tehdit oluşturan du­rumlarda veya rahimde büyü­mekte olan bebeğin anneye hayati tehlike yaratabilecek bir durumda olduğu zamanlar ya da normal doğumun yapılamayacağı zamanlarda kürta­ja izin verilmiştir.

Ayrıca, kendiliğinden olmuş düşüklerde dölyatağının temizlenmesi de kanunun müsaade ettiği kürtajdır. Bu da yine annenin sağlığının ko­runması için yapılmaktadır.

Bu tür durumlarda kür­taj ancak ameliyathanelerde yapılır. Bundan sonra da has­ta hekimin sıkı bir kontrolü altında bulundurulur. Kürtaj olan hasta yatakta sıkı bir din­lenmeye tabi tutulur, kamına buz kesesi konulur ve gerekli ilaçlar verilir.

Bu tür tedbirler alınmaz­sa döl yatağındaki iltihaplar kan zehirlenmeleri gibi çok tehlikeli durumların ortaya çıkmasına sebep olurlar. Böyle bir durumda ameliyatla döl yatağı alındığı halde hastanın kurtarılamadığı görülmüştür. Kanunun izin vermediği hallerde bile döl yatağında ur varsa, kadınlık organları iltihaplanmışsa yine kürtaj yapılamaz.

 

Yazar Hakkında

admin

%d blogcu bunu beğendi: