UP Watch

Anadolu’da yer alan Puruşhanda, Hatti ve Neşa gibi beylikler Orta Tunç Çağı’nın başlarında Kuşşara beyi Pithana’nın oğlu Anitta tarafından birer birer egemenlik altına alınmışlardı.

M.Ö. 1725 yıllarında, Kuşşara’da hüküm süren Anitta, bir gece baskı­nı ile ele geçirdiği Neşa kenti halkına hoş görülü davranmış ve bu kenti başkent yapmıştır. Kaneş’te Anitta’nın hançeri bulunmuştur. Bundan dolayı Neşa’nın Kaneş olduğu kabul edilmektedir. Anitta’dan sonra Kuşşara Kral­lığı hakkında fazla bir bilgi yoktur. Ancak, belgelerde Anitta’nın oğlu Perua’dan söz edilmesi, onun bir süre kral olduğunu düşündürmektedir. Kuşşara Krallığı’ndan kısa bir süre sonra, bölgede bir krallık kuran Hititler, kendi köklerini bu krallığa bağlamaktadırlar. Bu nedenle, son yıllarda tarih­çilerde Hitit tarihini, Kuşşara krallığının devamı gibi görme eğilimi vardır.

Hititler ile Kuşşara arasında yaklaşık 50 yıllık bir zaman boşluğu bu bulunmaktadır. Bilinen ilk Hitit sülâlesi Puşarumma’dır.

Eskiçağ Uygarlıkları

KUŞŞARA DEVLETİ, ERKEN HİTİT DÖNEMİhttps://i1.wp.com/bilgikapsulu.com/wp-content/uploads/2018/01/kuşşara-krallığı-anitta-kimdir.jpg?fit=534%2C410https://i0.wp.com/bilgikapsulu.com/wp-content/uploads/2018/01/kuşşara-krallığı-anitta-kimdir.jpg?resize=150%2C150adminSon MakalelerTarihçeanitta kimdir,anitta ne demek,erken hitit dönemi,kuşşara devleti,Kuşşara krallığı,Pithana kimdirAnadolu'da yer alan Puruşhanda, Hatti ve Neşa gibi beylikler Orta Tunç Çağı'nın başlarında Kuşşara beyi Pithana'nın oğlu Anitta tarafından birer birer egemenlik altına alınmışlardı. M.Ö. 1725 yıllarında, Kuşşara'da hüküm süren Anitta, bir gece baskı­nı ile ele geçirdiği Neşa kenti halkına hoş görülü davranmış ve bu kenti başkent yapmıştır. Kaneş'te Anitta'nın...Bilim Sağlık Yaşam Teknoloji Güncel ve daha fazlası