UP Watch

Lastik bantlar, kauçuktan yapılan esnek halkalardır.

Lastik bandı kim icat etti?

Lastik bantlar Stephen Perry tarafından 1845 yılında İngiltere’de icat edilmiştir.

Lastik bandın tarihçesi

Stephen Perry mucit bir iş adamıydı ve İngiltere, Londra’da kauçuk üreten bir şirketin sahibiydi. Düzenli bir insandı ve bürosundaki evrakların düzgün dosyalarda saklanmasından hoşlanıyordu. Zarflarını ve evraklarını bir arada tutabilmek için lastik bandı icat etti. Lastik bant 1939 yılında Charles Goodyear’ın icat ettiği vulkanize (kükürtle sertleştirilmiş) kauçuktan üretiliyordu.

İlk lastik, çok esnek değildi ve uzun süre güneşte bırakıldığında kopuyordu. Kükürtle sertleştirilmiş lastik, esnek kalması için ısıtılmış ve işlenmiş doğal bir kauçuktur.

Stephen Perry, 17 Mart 1845 tarihinde lastik bantların patentini aldı

Lastik bant nasıl esner?

Lastik bantlar, üretildikleri moleküllerin şeklinden dolayı esner. Her spagetti çubuğunun birbirine bir şekilde bağlantılı olduğu bir tabak veya kâse dolusu spagetti hayal edin. Mikroskop altındaki lastik bant da öyle görülür. Lastiği esnetseniz bile çubuklar yine birbirlerine bağlı kalır ve eski haline geri gelebilir. Aşırı derecede esnetirseniz lifler arasındaki bağlantı, dolayısıyla lastik bant kopacaktır.

1920’li ve 1930’lı yıllarda, otomobil kullanımının yaygınlaşmasına bağlı olarak, kauçuğa olan talepte artış yaşandı, otomobil lastikleri için kauçuğa ihtiyaç bardı. Yeterli miktarda doğal kauçuk olmadığı için bilim insanları kauçuk yapmak için başka yöntem arayışına girdi. Kauçuk, günümüzde petrolden ve kömürden üretilir.

 

 

İLK PAKET LASTİĞİ, LASTİĞİ KİM İCAT ETTİ, KAUÇUK LASTİKhttps://i1.wp.com/bilgikapsulu.com/wp-content/uploads/2017/12/lastik-halka-ilk-paket-lastiği-lastiği-kim-buldu.jpg?fit=411%2C411https://i2.wp.com/bilgikapsulu.com/wp-content/uploads/2017/12/lastik-halka-ilk-paket-lastiği-lastiği-kim-buldu.jpg?resize=150%2C150adminKim KimdirNedirSon Makalelerambalaj lastiğini kim buldu,Charles Goodyear,ilk lastik,lastiği kim icat etti,lastiğin hammaddesi nedir,Lastik bandı kim icat etti,Lastik bandın tarihçesi,Lastik bant nasıl esner,lastik nasıl esner,lastik nedir,paket lastiğini kim buldu,Stephen Perry ilk lastikLastik bantlar, kauçuktan yapılan esnek halkalardır. Lastik bandı kim icat etti? Lastik bantlar Stephen Perry tarafından 1845 yılında İngiltere'de icat edilmiştir. Lastik bandın tarihçesi Stephen Perry mucit bir iş adamıydı ve İngiltere, Londra'da kauçuk üreten bir şirketin sahibiydi. Düzenli bir insandı ve bürosundaki evrakların düzgün dosyalarda saklanmasından hoşlanıyordu. Zarflarını ve evraklarını bir arada...Bilim Sağlık Yaşam Teknoloji Güncel ve daha fazlası