Sağlık

LATEKS ALERJİSİ

Tarafından yazılmıştır admin

Lateks Nedir?

Lateks, “Hevea brasiliensis” adlı kauçuk ağacından elde edilen ve süte benzer bir mad­dedir.

Su geçirmez yağmurlukların, araba lastik­lerinin ve cerrahi eldivenlerin kullanılmasıyla birlikte, lateks hayatımızın bir parçası oldu. Halen gündelik hayatta kullanılan ve ham maddesi kauçuk olan birçok malzeme lateks içerir. Paket lastiği, yüzücü bonesi, deniz gözlüğü, prezervatif, bebek emziği, bulaşık eldiveni, plastik şişe, balon, oyuncak, top (te­nis, basketbol, vs.), silgi, halı altlığı, telefon kordonu ve elektronik cihazların tuşları (bilgi­sayar klavyesi, hesap makinesi gibi) gibi mal­zemeler lateks içermektedir. Ayrıca, cerrahi eldi­venler, diş hekimliğinde kullanılan bazı mal­zemeler, enjeksiyon malzemeleri, oksijen maskeleri, idrar sondaları ve bandajlar da lateks içerir. Lateks, araba lasti­ğinde de bulunur. Lastiklerin as­falta sürtünmesiyle havaya yayılan lateks molekülleri hemen her or­tamda bulunur. Bu moleküller, solunum yoluyla akciğerlere giri­yor ve vücudun latekse karşı du­yarlı hale gelmesine yol açabilmektedir.

Hassasiyet oluşan kişilerin deri, göz, burun, akciğer, ağız, anüs ve vajina gibi organları bu madde ile karşılaştığında vücutta histamin gibi bazı kimyasal moleküller açı­ğa çıkarak alerjik reaksiyonlara neden olur. Lateks, birçok lastiğin ham maddesi olduğu için lateks alerjisi olan insan­larda lastik içeren ürünleri kullandığında vü­cutta çeşitli alerjik reaksiyonlar gelişir. Bu tür reaksiyonlar, özellikle lateks içeren ürünleri sürekli kullanması gereken kişilerde daha sık görülüyor. Örneğin, işeme sorunları nede­niyle sürekli sonda kullanması gereken kişi­lerde, sık cerrahi girişim geçirenlerde yoğun olarak latekse maruz kalmaları nedeniyle la­teks alerjisi riski normale göre 50 kat daha fazla. Lateks eldiven kullanan sağlık persone­linde, özellikle temas bölgesinde (ellerde,par- mallarda) yüzde 10 civarında lateks alerjisi görülür. Lateks eldivenlerde kullanılan pudraya lateks proteinleri yapışıyor ve eldi­ven elden çıkarıldığında bunlar havaya yayıla­rak alerjik reaksiyonlara sebep olabilmekte. Ay­rıca, kauçuk fabrikalarında çalışanlarda lateks alerjisi topluma göre daha sık rastlanmaktadır.

Lateks Alerjisinin Belirtileri

Lateks alerjisinin belirtileri arasında, döküntü, kıza rıklık, gözlerde kızarma, sulanma ve kaşıntı, hapşırık, öksürük, nefes darlığı, burun akıntı­sı ve hatta alerjik şok görülebilir. Döküntü ve kızarıklık gibi belirtiler, lateks içeren ürün­lere temas sonucu ortaya çıkar. Nefes darlı­ğı, öksürük gibi solunum yolu şikayetleri ise lateksin hava yoluyla alınması sonucunda gö­rülmaktedir. Bazı gıdalarda bulunan proteinler latekse benzerlik gösterir. Bu durumda, la­teks alerjisi olan kişiler bu gıdaları tükettiğin­de “çapraz duyarlılık” oluşarak alerji ortaya çıkıyor. Örneğin, kivi, avokado, kestane, muz, mango, kavun, domates ve daha nadi­ren elma, armut, üzüm ve şeftali bu tür ürün­ler arasında sayılır.

Lateks Alerjisinin Tedavisi

Lateks alerjisinin kesin bir tedavisi bulunmamaktadır. Alerjik reaksiyonlar sırasında, şikayetleri azaltmak için antihistaminik ilaçlar ve steroid içeren ilaçlar kullanı­lır. Ancak hastalığın en önemli tedavisi, lateksten korunma. Lateks alerjisi olan kişilerin lateks içermeyen ürünleri tercih etmeleri ge­rekmektedir.

 

Yazar Hakkında

admin

%d blogcu bunu beğendi: