Lazer, çok güçlü bir ışık huzmesi oluşturabilir. Bu huzme çok incedir ve bulunduğu ortamda ilerlerken etrafa yayılmaz.

Lazeri kim icat etti?

Amerikalı bilim insanları Charles Townes ve Arthur Schawlow, 1958 yılında lazer ışını fikrini buldu. Theodore Maiman ise 1960 yılında lazeri üreten ilk kişi oldu.

Lazerin tarihçesi

İskoç bilim insanı James Clerk Maxwell, 1864 yılında ışığın bir tür dalga olduğunu kanıtladı. 1958’de Charles Townes ve Arthur Schawlow, Maxwell’in keşiflerini kullanarak ışığı daha güçlü hale getirecek teoriyi geliştirdiler. İki yıl sonra, Hughes Aircraft’ta kıdemsiz işçi olan Theodore Maiman, yakut kristal çubuk etrafına sarılı güçlü bir flaş ampulünü ateşledi ve lazer icat edildi. Maiman’ın ürettiği ışık parlaması o zamana kadarkilerin en güçlüsüydü.

Lazer nasıl çalışır?

Lazer sözcüğü, İngilizce “Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation” (uyarılmış ışınım yayımıyla ışık güçlendirme) sözcüklerinin baş harflerinden oluşmuştur. Lazer, ışığın parlaklığını artırmak için atomları uyarmaktadır.

Lazerin bir ucunda ayna, diğer ucunda da kısmen geçirgen ayna vardır. Aynalar arasındaki elektrik, atomları uyarır. Işık aynalar arasında ileri geri hareket eder ve gittikçe güçlenir. Nihayetinde, kısmen geçirgen aynanın içinden tek renkli parlak bir ışık huzmesi olarak çıkar.

Lazerler, kompakt disk ve DVD yapımında ve oynatılmasında kullanılır. Ayrıca, dişlerin oyulmasında ve hassas göz ameliyatlarında da kullanılır. Fiber optik kablolarla ses ve veri iletir; mağazalardaki ürün etiketleri üzerindeki fiyat ve diğer bilgileri okur, metal plakaları keser.

 

LAZERİ KİM BULDU, LAZER IŞINI, LAZER NEDİRhttps://i1.wp.com/bilgikapsulu.com/wp-content/uploads/2017/12/lazeri-kim-buldu-icat-etti.jpg?fit=544%2C425https://i0.wp.com/bilgikapsulu.com/wp-content/uploads/2017/12/lazeri-kim-buldu-icat-etti.jpg?resize=150%2C150adminNedirTarihçeArthur Schawlow,Charles Townes,ilk lazer,ilk lazeri kim buldu,lazer çalışma prensibi,lazer ışını nedir,lazer ışınları kullanım alanları,Lazer nasıl çalışır,lazer nedir,lazer nedir kısaca,lazer teknolojisi nedir,lazeri kim buldu,Lazeri kim icat etti,Lazerin tarihçesi,Theodore MaimanLazer, çok güçlü bir ışık huzmesi oluşturabilir. Bu huzme çok incedir ve bulunduğu ortamda ilerlerken etrafa yayılmaz. Lazeri kim icat etti? Amerikalı bilim insanları Charles Townes ve Arthur Schawlow, 1958 yılında lazer ışını fikrini buldu. Theodore Maiman ise 1960 yılında lazeri üreten ilk kişi oldu. Lazerin tarihçesi İskoç bilim insanı James Clerk Maxwell,...Bilim Sağlık Yaşam Teknoloji Güncel ve daha fazlası