Nedir Tarihçe

LAZER

Tarafından yazılmıştır admin

Lazer, çok güçlü bir ışık huzmesi oluşturabilir. Bu huzme çok incedir ve bulunduğu ortamda ilerlerken etrafa yayılmaz.

Lazeri kim icat etti?

Amerikalı bilim insanları Charles Townes ve Arthur Schawlow, 1958 yılında lazer ışını fikrini buldu. Theodore Maiman ise 1960 yılında lazeri üreten ilk kişi oldu.

Lazerin tarihçesi

İskoç bilim insanı James Clerk Maxwell, 1864 yılında ışığın bir tür dalga olduğunu kanıtladı. 1958’de Charles Townes ve Arthur Schawlow, Maxwell’in keşiflerini kullanarak ışığı daha güçlü hale getirecek teoriyi geliştirdiler. İki yıl sonra, Hughes Aircraft’ta kıdemsiz işçi olan Theodore Maiman, yakut kristal çubuk etrafına sarılı güçlü bir flaş ampulünü ateşledi ve lazer icat edildi. Maiman’ın ürettiği ışık parlaması o zamana kadarkilerin en güçlüsüydü.

Lazer nasıl çalışır?

Lazer sözcüğü, İngilizce “Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation” (uyarılmış ışınım yayımıyla ışık güçlendirme) sözcüklerinin baş harflerinden oluşmuştur. Lazer, ışığın parlaklığını artırmak için atomları uyarmaktadır.

Lazerin bir ucunda ayna, diğer ucunda da kısmen geçirgen ayna vardır. Aynalar arasındaki elektrik, atomları uyarır. Işık aynalar arasında ileri geri hareket eder ve gittikçe güçlenir. Nihayetinde, kısmen geçirgen aynanın içinden tek renkli parlak bir ışık huzmesi olarak çıkar.

Lazerler, kompakt disk ve DVD yapımında ve oynatılmasında kullanılır. Ayrıca, dişlerin oyulmasında ve hassas göz ameliyatlarında da kullanılır. Fiber optik kablolarla ses ve veri iletir; mağazalardaki ürün etiketleri üzerindeki fiyat ve diğer bilgileri okur, metal plakaları keser.

 

Yazar Hakkında

admin

%d blogcu bunu beğendi: