UP Watch

İlk olarak 1976 yılında Pennsylvania’da lejyonerlerin toplantısına katılan kişilerde saptanan bu has­talık, akciğer dokusunun iltihaplanmasına yol açan bir tür zatüredir. Önemli sayı­da insanın ölümüne yol açan bu hastalık üzerinde yapılan araştırmalar, buna yol açan mikrobun hava­landırma sisteminden kaynaklandığını göstermektedir ve mikrop “Legionella pneumophila” olarak adlandırılır. Bu zatüre tipi diğerlerinden biraz daha farklı seyreder. Tedavi edilmezse akciğer, karaciğer ve böb­rekleri tahrip ederek öldürücü olabilmektedir.

Lejyoner Hastalığı, solunum yoluyla insandan insana kolayca bu­laşabilir. Bakteri, özellikle kirli klima sistemle­rinin filtrelerine yerleşerek, veya su depolarında uygun nem ve ısıda çoğalır ve buradan ortam havasına dağılır. Kirlenen klima kanalları, mik­roplu havayı temizleyemeden içeriye göndererek diğer insanların da solumasına ve hastalığın yayılmasına neden olur. Bu nedenle merkezi klima ve havalandırma sisteminin bulunduğu ortamlarda çalı­şanlar, lejyoner hastalığına karşı risk altındalar. Uz­manlar, bu tür yerlerde bu­lunanların gribal enfeksi­yonlara benzer rahatsızlık geçirmeleri durumunda, bu tür şikayetleri ihmal etme­yip mutlaka doktora gitmelerini öneriyor.

 Hastalığın Belirtileri ve Tedavisi

Mikropla karşılaşıldığında 2-10 gün içerisinde yüksek ateş, baş ve kas ağrısı başlar. Daha sonra gö­ğüs ağrısı ve zatüre gelişir. Bazı vakalarda sindirdim sistemi de etkilenebilir. Bazılarında da nörolo­jik bulgular görülebilmektedir. Bu hastalıkta ölüm ris­ki %15-20 arasında. Elli yaşın üzerindeki erkek­ler, sigara kullananlar, kronik akciğer hastaları ve aşırı alkol tüketenler bu hastalığa daha kolay yakalanıyorlar. Tanı, kanda veya idrarda bakılan antikorlar ya da akciğer sıvılarının incelenmesiyle konuluyor. Lejyoner hastalığı, uygun antibiyotik­lerle tedavi edilebiliyor; ancak en önemlisi çoğu hastalıkta olduğu gibi erken teşhis.

 

Kaynak :
Bilim ve Teknik/Doç. Dr. Ferda Şenel
LEJYONER HASTALIĞI NEDİR BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİhttps://i0.wp.com/bilgikapsulu.com/wp-content/uploads/2017/04/LEJYONER-HASTALIĞI.jpg?fit=579%2C299https://i1.wp.com/bilgikapsulu.com/wp-content/uploads/2017/04/LEJYONER-HASTALIĞI.jpg?resize=150%2C150adminBilimGüncelNedirSağlıkYaşamalkol,antibiyotik,ateş,bakteri,baş ağrısı,gö­ğüs ağrısı,hava­landırma sistemi,kas ağrısı,klima,kronik akciğer hastaları,Legionella pneumophila,lejyoner hastalığı nasıl bulaşır,lejyoner hastalığı nasıl önlenir,lejyoner hastalığı nedir?,mikrop,nörolo­jik bulgular,sigara,sindirim sistemi,solunum yoluyla,zatüreİlk olarak 1976 yılında Pennsylvania’da lejyonerlerin toplantısına katılan kişilerde saptanan bu has­talık, akciğer dokusunun iltihaplanmasına yol açan bir tür zatüredir. Önemli sayı­da insanın ölümüne yol açan bu hastalık üzerinde yapılan araştırmalar, buna yol açan mikrobun hava­landırma sisteminden kaynaklandığını göstermektedir ve mikrop “Legionella pneumophila” olarak adlandırılır. Bu zatüre tipi diğerlerinden...Bilim Sağlık Yaşam Teknoloji Güncel ve daha fazlası
Aliexpress TR