Nedir Son Makaleler Yaşam

LEMUR NEDİR? NASIL BİR HAYVANDIR?

Tarafından yazılmıştır admin

Lemur ne bu koala ne bir raccoon veya ne de bir domuz türüdür. Lemur kedi boyutunda, domuza benzer sesler çıkaran ve primatların (hayvan sınıflamasında en gelişmiş sınıf) içinde en ilkeli olan bir hayvandır. Yaşamları tehlike içinde geçer. Bu hayvanların doğum yerleri Madagaskar Adası’ndaki ormanlardır. Ancak bu geniş ormanlar, hem kerestecilik ve hem de tarım alanı elde etmek için git gide azaltılmıştır. Bu çekingen ve narin, memeli hayvanları korumak için Duke Üniversitesi bilim adamlarından oluşan bir heyet Kuzey Carolina’da lemur yetiştirmeyi denemişlerdir. Kuzey Carolina’da, bu hayvanların yerleştirildiği bölgedeki ağaçlar, Madagaskar Adası’ndakinden çok farklı olmasına rağmen, lemurlar bu yabancı çevreye de uyum göstermişlerdir.

Lemurlar da diğer primatlar gibi, toplu bir şekilde yaşarlar. Koku alma özellikleri oldukça duyarlıdır. Genellikle kendilerinden daha ileri kuzenleri maymunlar, orangutanlar vb gibi birbirlerinin yerlerini koku ile saptarlar. Yuvarlak kuyruklu lemurlar diğerlerine oranla yağmurlu yerleri daha çok tercih ederler. Üstünde veya kenarında yaşadıkları ağaçları kendi kokuları ile işaretlerler, lemur kokusu olarak isimlendirilebilecek olan bu koku, ön kollarında bulunan bezlerden salgılanır.

Kuzey Carolina’da yaklaşık 12 tür lemur yetiştirilmiştir. Bunların içinde en hızlı çoğalanları boyunlarında kırmızı bir gerdanlık bulunanlarıdır. Kahverengi lemur gibi bazıları, sebze ve meyve gibi yiyeceklerine, çam ağaçlarından kopardıkları tomurcuklarla tat katarlar. Daha egzotik zevklileri de vardır. Örneğin Florida’da yaşayan türleri mango yapraklarını çiğnemektedir. Lemurlar gerek ana babaları ve gerekse bakıcıları tarafından özenle bakılmaktadırlar. Primat merkezinde, bu hayvanların iyi koşullarda yaşamaları ve üremeleri için geniş açık hava barınaklarının yanında, kapalı ve ısıtılmış kafesler de yapılmıştır. Duke üniversitesi bilim adamları bu hayvanların en iyi yaşam koşullarını saptamaya ve bunlara yardımcı olmaya çalışmaktadırlar.

 

KAYNAK:  Discover’dan

Yazar Hakkında

admin

%d blogcu bunu beğendi: